Wybierz region

Wybierz miasto

  300 milionów za uzdrowiska

  Autor: (rtk)

  2007-05-28, Aktualizacja: 2007-05-29 07:31 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Tylko uzdrowisko Krynica–Żegiestów, jako jedyne w Małopolsce spośród uzdrowisk – przedsiębiorstw państwowych, nie będzie podlegało prywatyzacji.

  Tylko uzdrowisko Krynica–Żegiestów, jako jedyne w Małopolsce spośród uzdrowisk – przedsiębiorstw państwowych, nie będzie podlegało prywatyzacji. Na tej liście znalazło się jeszcze 13 innych uzdrowisk, w tym Busko–Zdrój, Ciechocinek, Konstancin i Cieplice k. Jeleniej Góry. Lista stanowiąca załącznik do planowanego rozporządzenia ministra skarbu (MSP) to efekt dwuletniej pracy zespołu powołanego jeszcze w roku 2003.


  Resort skarbu zapowiada przyspieszenie
  Inwestorzy, wśród których są m. in. zafascynowani Polską Arabowie, będą mogli przejąć dziesięć z 24 państwowych spółek. Przychody z prywatyzacji uzdrowisk mają wynieść ok. 300 mln zł. Zapowiedź sprzedaży tego majątku to ważna informacja dla branży. Od 2002 r., kiedy to sprzedano Nałęczów, do żadnego z uzdrowisk nie trafił prywatny kapitał.
  MSP zapowiada jednak, że jeszcze w tym roku rozpocznie procedurę prywatyzacyjną kilku spółek. Obecna strategia zakłada, że większość z nich pozostanie państwowa. Spółki podzielono na trzy grupy: wyłączone z prywatyzacji (grupa I), przeznaczone do sprzedaży z zachowaniem przez Skarb Państwa większościowego pakietu akcji przez co najmniej 5 lat (grupa II) oraz przeznaczone do prywatyzacji (grupa III).


  Dla prywatnych inwestorów - najsłabsze
  Do I grupy trafiły bowiem zarówno nieźle prosperujący Zespół Uzdrowisk Kłodzkich (93 mln zł przychodów i prawie milion złotych zysku netto w 2005 r.) czy Busko–Zdrój (47 mln zł przychodów i 440 tys. zł zysku netto), jak i Lądek-Długopole (21 mln zł przychodów i 13,5 tys. zł zysku netto) czy Cieplice (10 mln zł przychodów i 66 tys. zł zysku netto). Do I grupy zakwalifikowano ponadto uzdrowiska w Ciechocinku, Inowrocławiu, Kołobrzegu, Krynicy, Rymanowie–Zdroju, Świnoujściu, Ustroniu, Polanicy, w Szczawnie-Zdroju, w Konstancinie–Jeziornie i Świeradowie. Do II grupy trafiły ośrodki w Połczynie, Horyńcu, Iwoniczu, Rabce i Wysowej.
  Prywatni inwestorzy mogą w całości kupić tylko pięć najsłabszych uzdrowisk, których roczne przychody wahają się w granicach 3-8 mln zł. Są to: Zespół Uzdrowisk Krakowskich, Uzdrowisko Kamień Pomorski, Uzdrowisko Wieniec, Przerzeczyn i Ustka. Najbardziej dochodową częścią sanatoryjnego biznesu jest sprzedaż wody mineralnej. MSP obiecuje, że zadba w umowach prywatyzacyjnych, by inwestor rozwijał też obiekty hotelowe i zabiegi.
  Pieniądze z prywatyzacji uzdrowisk mają pójść na dokapitalizowanie sanatoriów, które zostaną w rękach państwa. Byłby to dla nich spory zastrzyk gotówki. W latach 2005–2006 MSP przekazało 24 spółkom ok. 90 mln zł.

  Sonda

  Czy podoba Ci się pomysł wprowadzenia mundurków szkolnych?

  • tak (51%)
  • nie (47%)
  • nie mam zdania (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.