Wybierz region

Wybierz miasto

  Jak pomóc biednym rodzinom?

  Autor: Tomasz Stodolny

  2007-05-22, Aktualizacja: 2007-05-22 13:35 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Zgodnie z informacjami podanymi przez burmistrza Bogdana Kosturkiewicza, aż 65 bocheńskich rodzin oczekuje na przydział lokali socjalnych. A wkrótce może być ich jeszcze więcej.

  Zgodnie z informacjami podanymi przez burmistrza Bogdana Kosturkiewicza, aż 65 bocheńskich rodzin oczekuje na przydział lokali socjalnych. A wkrótce może być ich jeszcze więcej. Dane z 2006 roku mówią o 682 rodzinach, które mają trudności finansowe i zalegają z płaceniem czynszu do trzech miesięcy i dłużej. Tak poważnego problemu nie można lekceważyć, co więc robią obecne władze, by zaradziç tej sytuacji?


  O problemach socjalnych miasta burmistrz mówił między innymi na ostatniej konferencji prasowej. - Jaka jest skala problemu? - zapytaliśmy. - Znacząca, z zeszłego roku na liście oczekujących znajduje się 65 rodzin - wyjaśniał burmistrz.
  "Tematy socjalne" były jednymi z najważniejszych w niedawnej kampanii wyborczej. O potrzebie pilnych działań w tym zakresie mówili wszyscy kandydaci. Tuż przed wyborami oddano budynki socjalne przy ulicy Na Buczków - w sumie było to aż 36 mieszkań, samorząd wydał na realizację inwestycji 1,4 miliona złotych.
  W przyjętej w październiku zeszłego roku kompleksowej "Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta Bochni na lata 2007 - 2015" analizowano m.in. problemy mieszkaniowe wnioskując nawet opracowanie osobnego dokumentu, który skupi się jedynie na rozwiązywaniu tej kwestii. Zdaniem twórców dokumentu konieczne jest szybkie uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania: czy eksmitować do lokali socjalnych, czy też likwidować zadłużenie poprzez zwiększenie dotacji dla zadłużonych rodzin? Czy budować nowe lokale socjalne, czy pomagać w utrzymaniu obecnych (komunalnych, spółdzielczych)? Jaka powinna być lokalizacja nowych mieszkań socjalnych (chodzi o to by nie tworzyć enklaw biedy)? Jak pomagać rodzinom, by odkryły i wykorzystały swoje możliwości w zdobywaniu środków na utrzymanie mieszkania?
  Na razie wiadomo, że będą budowane kolejne mieszkania. Miasto rozpisało właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla dwóch wielorodzinnych budynków mieszkalnych, które mają powstać obok już istniejących, przy ulicy Kaima.
  Budynki mają być parterowe, w każdym będzie się znajdować sześć mieszkań każdy. Będą wyposażone we wszystkie wymagane instalacje wewnętrzne i przyłącza energii elektrycznej, wody, kanalizacji sanitarnej i opadowej. Mają też uwzględniać dostęp dla osób niepełnosprawnych.

  Sonda

  Czy podoba Ci się pomysł wprowadzenia mundurków szkolnych?

  • tak (51%)
  • nie (47%)
  • nie mam zdania (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.