Wybierz region

Wybierz miasto

  Jak usprawnić małopolską i krakowską policję?

  Autor: (MP)

  2007-07-06, Aktualizacja: 2007-07-06 07:32 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Wczoraj pisaliśmy o tym, że wykrywalność przestępstw w województwie i mieście są najniższe w Polsce. Dziś przedstawimy pomysły komendantów na to jak polepszyć tę sytuację.

  Wczoraj pisaliśmy o tym, że wykrywalność przestępstw w województwie i mieście są najniższe w Polsce. Dziś przedstawimy pomysły komendantów na to jak polepszyć tę sytuację. Szef krakowskiej policji podkreśla, że jednostka od objęcia przez niego stanowiska (kwiecień br.) jest reorganizowana.  - Postawiliśmy na prewencję. Pod jej skrzydła trafiła cała sekcja obserwacji (teraz: wywiadowcza), która pracuje po cywilnemu - tłumaczy mł. insp. Marek Woźniczka. - Prewencja jest ważna, szczególnie w Krakowie. Następnym krokiem ma być reorganizacja pracy dzielnicowych. Ma nastąpić od września. Dzielnicowi mają być bliżej mieszkańców i działać w terenie. - W pracach biurowych i postępowaniach o wykroczenia zastąpią ich cywilni pracownicy - mówi komendant. Dodaje, że rozbudowaniu uległy komisariaty - do każdego trafiło po kilku policjantów. KWP wystąpiła do rady miasta o 3 mln zł na służbę kandydacką w 2008 r. - Widać poprawę: w Krakowie w porównaniu do ub.r., wykrywalność przestępstw wzrosła: kryminalnych o niemal 6 proc., ogólnej liczby - o 4 proc.
  Rzecznik małopolskiej policji przyznaje, że choć statystyki nie są najlepsze, ważne jest to, że nowe kierownictwo zarówno Komendy Wojewódzkiej jak i Miejskiej ma pomysły na poprawę sytuacji. - To przynosi efekty, ponieważ w kilku kategoriach statystyki się poprawiły - mówi mł. insp. Dariusz Nowak. Tłumaczy, że w Małopolsce m.in. wzmacnia się sekcję wywiadu, zwiększono etatowo sekcje kryminalne i wyodrębniono sekcję konwojową. W lipcu do pracy trafi jeszcze 82 policjantów, w tym ok. 30 do Krakowa. Zostanie około 250 wakatów.

  Do wczorajszej publikacji wkradł się błąd: wykrywalność przestępstw ogółem i kryminalnych w KM Policji w 2005 r. wyniosły: 22,7 i 29,8 proc., a nie 43,9 i 55,3 - jak napisaliśmy.

  Sonda

  Czy podoba Ci się pomysł wprowadzenia mundurków szkolnych?

  • tak (51%)
  • nie (47%)
  • nie mam zdania (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.