Wybierz region

Wybierz miasto

  Lekarze wzięli urlopy, pielęgniarki zwierają szyki

  Autor: (JGH)

  2007-05-30, Aktualizacja: 2007-05-30 09:20 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  W 21 publicznych szpitalach iprzychodniach Małopolski trwa strajk. Dziś także w innych szpitalach i przychodniach pacjenci mogą nie otrzymać pomocy, jeśli ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - na znak solidarności ...

  W 21 publicznych szpitalach iprzychodniach Małopolski trwa strajk. Dziś także w innych szpitalach i przychodniach pacjenci mogą nie otrzymać pomocy, jeśli ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - na znak solidarności ze strajkującymi wielu lekarzy wzięło urlopy na żądanie. Taki zamiar zgłaszała wczoraj m.in. większość lekarzy ze szpitali im. Dietla i Narutowicza w Krakowie, św. Łukasza w Tarnowie. Niewykluczone, iż akcja obejmie także niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, czyli przychodnie. - Wszystko może się zdarzyć.


  Mamy dość tego upodlenia. Gdyby premier wykazał choć chęć dialogu, odrobinę dobrej woli, sytuacja uległaby zmianie. Urlop na żądanie można zgłosić w tym samym dniu, do rana może się wiele wydarzyć, więc nie wiem, czy jutro będziemy pracować normalnie - usłyszeliśmy w jednej z krakowskich przychodni. Lekarze są coraz bardziej zdeterminowani. -Wszpitalach objętych akcją strajkową trwają dyskusje na temat masowego wypowiedzenia umów opracę. Znaszych sondaży wynika, że na taki krok gotowych jest ponad 60 procent kadry lekarskiej w tych placówkach. Podobne głosy docierają jednak także ze szpitali nie objętych akcją strajkową - informował wczoraj doktor Marek Kmieć, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Małopolsce. Także pielęgniarki postanowiły wznowić walkę. Wczoraj w Zakopanem przedstawicielki pielęgniarskiego związku zawodowego z całej Małopolski uchwaliły, że w piątek we wszystkich placówkach publicznej służby zdrowia w regionie (gdzie działa ten związek) wejdą w spór zbiorowy z pracodawcą. To pierwszy krok na drodze do strajku. Jeśli rząd nie spełni żądania podniesienia ich pensji do 3 tys. zł, pielęgniarki gotowe są odejść od łóżek pacjentów.

  Sonda

  Czy podoba Ci się pomysł wprowadzenia mundurków szkolnych?

  • tak (51%)
  • nie (47%)
  • nie mam zdania (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.