Wybierz region

Wybierz miasto

  Sprawni w pracy

  Autor: (ANA)

  2007-05-29, Aktualizacja: 2007-05-29 14:39 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Czy i jak państwo może zaoszczędzić na osobach niepełnosprawnych? Odpowiedź jest prosta: trzeba im pomóc. Ale wbrew pozorom nie chodzi wcale o finansowe zapomogi.

  Czy i jak państwo może zaoszczędzić na osobach niepełnosprawnych? Odpowiedź jest prosta: trzeba im pomóc. Ale wbrew pozorom nie chodzi wcale o finansowe zapomogi. Wystarczy znaleźć pracę dla osoby niepełnosprawnej lub jeszcze lepiej - wesprzeć ją w założeniu własnego przedsiębiorstwa. - Pracujący niepełnosprawny nigdy nie poprosi o zasiłek.


  A to oznacza, że kolejna osoba nie będzie żyła z naszych podatków, tylko wreszcie zrobi coś ze sobą i swoim życiem - przekonuje Marta Chechelska, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. O metodach aktywizacji niepełnosprawnych rozmawiali fachowcy z Finlandii, Szkocji, Włoch i Polski na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Krakowie. Na Zachodzie drukarnie, hotele, firmy internetowe, sklepy komputerowe, biblioteki, w których szefami i pracownikami są niepełnosprawni, to codzienność. I nie są to słabe oraz nierentowne firmy, tylko dobrze prosperujące przedsiębiorstwa. W Polsce podobne interesy dopiero się rozkręcają. W Warszawie szef jednego z przedsiębiorstw recyklingowych wpadł na pomysł, by zatrudnić u siebie cierpiących na choroby psychiczne. Dwa razy w tygodniu ubrani w specjalne kamizelki chodzą po największych warszawskich osiedlach i zbierają od mieszkańców papier, plastikowe butelki itd. Zarabiają miesięcznie 800 zł. Dla nich to nie tylko zarobek, ale przede wszystkim wyjście z domu. Firma dzięki tym pracownikom dynamicznie się rozwija. W Krakowie np. jest hotel "Cogito" i wypożyczalnia rowerów, w którym większość personelu to chorzy psychicznie. - Na konferencjach zdobywamy doświadczenie. Mam nadzieję, że jesteśmy pilnymi uczniami i szybko się nauczymy pomagać niepełnosprawnym - kwituje Marta Chechelska.

  Sonda

  Czy podoba Ci się pomysł wprowadzenia mundurków szkolnych?

  • tak (51%)
  • nie (47%)
  • nie mam zdania (2%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.