Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Ruszył festiwal Integracja Malowana Dźwiękiem - muzyczne święto już po raz dwunasty

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W Bochni rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu „Integracja Malowana Dźwiękiem”. Wydarzenie to ma na celu edukację muzyczną uzdolnionych uczniów szkół specjalnych i masowych oraz naukę tolerancji i zrozumienia dla osób borykających się z niepełnosprawnością.

W tym roku podczas 12. edycji bocheńskiego festiwalu wystąpi 25 integracyjnych duetów muzycznych, zespoły i kabarety z Polski, Niemiec, Rumunii, Litwy i Czech.

- Zaczynaliśmy bardzo skromnie od jednodniowej imprezy o zasięgu województwa małopolskiego. Dziś jest to wydarzenie międzynarodowe. To, że tak się stało, jest zasługą bardzo wielu osób, które pracują przy tym festiwalu i robią to zupełnie społecznie - mówiła podczas naszej niedawnej rozmowy Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni. To właśnie ta placówka jest organizatorem Festiwalu „Integracja Malowana Dźwiękiem”.

We wtorek i środę odbędą się warsztaty dla uczestników. Poprowadzą je znani artyści. Wśród nich legenda polskiej sceny muzycznej i były wokalista TSA Marek Piekarczyk, który od samego początku jest związany z festiwalem. Do Bochni zawita również Halina Mlynkowa, Ania Rusowicz, Alicja Węgorzewska, Ola Królik, Maurycy Polaski, Tadeusz Woźniak, Daryl Strodes i Kolja Koglin.

W czwartek o godz. 10 w Hali Widowiskowo-Sportowej rozpoczną się natomiast uroczyste przesłuchania konkursowe. Na godz. 18 zaplanowano natomiast Galę Festiwalową - koncert laureatów i jurorów 12. edycji „Integracji Malowanej Dźwiękiem”

To jednak nie wszystko. Oprócz głównych wydarzeń, przygotowano również imprezy towarzyszące.

W poniedziałek w kinie Regis odbyła się projekcja filmu operatora i reżysera, wykładowcy w szkołach filmowych Berlina, Hanoweru i Łodzi - Jacka Bławuta, autora fabularyzowanego dokumentu „Nienormalni”, który w latach 90. przełamywał bariery niepełnosprawności. Po projekcji można było spotkać się z autorem oraz wysłuchać koncertu Tadeusza Woźniaka.

We wtorek również o godz. 18 w byłej księgarnia „Dom Książki” odbędzie się otwarcie wystawy niepełnosprawnego artysty Mariusza Mączki, malującego obrazy ustami oraz recital Maurycego Polaskiego. W tym miejscu warto podkreślić, że przez najbliższe dwa tygodnie po ekspozycji niepełnosprawnego artysty oprowadzać będą niepełnosprawni uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Będzie to najprawdopodobniej jedyna tego typu wystawa w Polsce.

W środę z kolei o godz. 18.30 w kościele św. Pawła Apostoła będzie miał miejsce spektakl pt. „Genesis” krakowskiego teatru EXIT ze specjalnym udziałem Marka Piekarczyka. W gronie wykonawców będą również utalentowani niepełnosprawni aktorzy.

WIDEO: Krótki wywiad. Krótki wywiad. W Krakowie stają domki dla owadów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto