Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy wykonać operację na haluksy i co może ci ona dać?

abcZdrowie.pl
by bark / CC BY 2.0 (flickr)
Dokuczają ci haluksy i myślisz o operacji? Sprawdź, jak wygląda taki zabieg i z czym się wiąże. Twoje stopy mogą poczuć ulgę.

Haluksy to schorzenie dotykające stopy. Ma ono więcej niż tylko kosmetyczny charakter. Dokładnie chodzi tu o deformację pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, która objawia się odchyleniem palucha w kierunku zewnętrznym. W ten sposób szerokość przodostopia zwiększa się. Zdrowa stopa ma 3 punkty podparcia (pięta, głowa IV i V kości śródstopia, głowa I kości śródstopia). Pogłębiające się haluksy nadwątlają tę solidną podporę. Cierpi więc na tym nie tylko estetyka, ale przede wszystkim biomechanika ruchu. To sprawia z kolei, że Hallux valgus, jak zmianę zwykło się nazywać po łacinie, osłabia cały narząd ruchu, dla którego stopa jest przecież swoistą bazą.

Przyczyny występowania i istota schorzenia
Z drugiej strony występowanie haluksów wynika również z osłabienia samej struktury stopy. W ten sposób skutek miesza się z przyczyną. Rozchodzenie kości śródstopia i związane z tym skracanie się mięśni oraz ścięgien, które utrzymują palce we właściwej pozycji, jest rezultatem osłabienia tkanek. Przyczyniają się do tego urazy mechaniczne, ucisk spowodowany nieodpowiednim obuwiem oraz przeciążenie wynikające z dużej nadwagi czy wad postawy. Dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, które same z siebie wpływają na naturalną moc poszczególnych elementów naszej anatomicznej budowy.

Do wesela się zagoi – leczenie haluksów
Lekarze zalecają przede wszystkim odpowiednie ćwiczenia wzmacniające oraz środki korygujące (np. marciny). W grę wchodzi również operacja. Jest ona najlepszym wyjściem wówczas, gdy zwyrodnienie utrudnia chodzenie i sprawia ból, pomimo zastosowania mniej inwazyjnych metod. W ramach przygotowań do zabiegu wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Sama operacja przebiega w znieczuleniu miejscowym, a do jej przeprowadzenia wykorzystywana jest jedna z czterech podstawowych technik (Chevron, Scarff, Akin, Ludloff). Polegają one na przeprowadzeniu osteotomii, czyli przecięciu kości w celu poprawy jej kształtu, skrócenia lub wydłużenia czy wpłynięcia na mechanikę sąsiadującego stawu. Intencja ta zgodna jest więc z działaniami koniecznymi, by uporać się z przypadkami zaawansowanych haluksów.

Przebieg operacji na haluksy
Wykonuje się ją przy użyciu małej, tytanowej śrubki z otworem w środku. Lekarz robi wówczas małe nacięcia w kształcie litery „V” (Chevron), „Z” (Scarf), skośne (Akin) lub poprzeczne (Ludloff). Kości zespala się następnie śrubami. Utrzymują one wszystko w ostatecznej, właściwej pozycji i pozwalają na szybszy zrost. Wszystko trwa około 1–2 godzin, a zaraz po zabiegu można chodzić. Możliwy jest przy tym niewielki dyskomfort. Powrót do rutynowego dla danej osoby trybu życia następuje zazwyczaj w ciągu 3–5 dni. W zależności od charakteru wykonywanej pracy niektórzy wracają do swoich obowiązków nawet w ciągu jednego dnia. Ryzyko, że wystąpią jakieś komplikacje, jest nikłe, a ogólna skuteczność tego typu zabiegów bardzo wysoka. Jeśli więc zwyrodnienie naprawdę komuś doskwiera i nie pomagają ćwiczenia, cały proces nie jest bolesny – za to efektywny.

Warto natomiast zadbać później o dobór właściwego obuwia. Dotyczy to również profilaktyki osób, u których tendencja do występowania haluksów jest dziedziczona. Chodzi tu o unikanie butów o zbyt ciasnych noskach – nieważne, czy są one eleganckie, czy sportowe. Istotna jest również stabilna podeszwa, zapewniająca stopie właściwą amortyzację. Nawrót występuje rzadko, ale ewentualne dolegliwości bólowe powinny być ważnym sygnałem alarmowym. Leczenie haluksów przebiega obecnie dość sprawnie i nie jest zbyt uciążliwe dla samego pacjenta.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto