18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Trybuła z Sobolowa wywalczył szansę na drugie życie

Małgorzata Więcek-Cebula
Marcin Trybuła trafił do krakowskiego szpitala 26 kwietnia ubiegłego roku, teraz jest wreszcie szansa, że wyjdzie do domu
Marcin Trybuła trafił do krakowskiego szpitala 26 kwietnia ubiegłego roku, teraz jest wreszcie szansa, że wyjdzie do domu Małgorzata Więcek-Cebula
Marcin Trybuła, 27-latek z Sobolowa, któremu lekarze nie dawali szans, za kilka tygodni opuści krakowski szpital. Po ciężkim wypadku dochodzi do siebie dzięki systematycznej rehabilitacji i pomocy bliskich

Lekarze twierdzili, że już nigdy nie wstanie z łóżka, nie będzie mógł samodzielnie jeść ani mówić. Rok po wypadku Marcin Trybuła z Sobolowa potrafi jednak sam umyć sobie zęby, rozmawia, a nawet samodzielnie siedzi. Pracował na to miesiącami. Jeśli nie będzie miał problemów z oddychaniem, to za kilka tygodni wróci do rodzinnego domu.

Ta perspektywa nadaje sens jego życiu. Po roku spędzonym w szpitalu chce wrócić do Sobolowa. Usiąść przy stole w kuchni, napić się herbaty ze swojego kubka i położyć w swoim łóżku. Zdaje sobie sprawę, że nie będzie to życie jak dawniej. Ale - co najważniejsze - będzie wśród bliskich, przyjaciół, znajomych. I to wystarczy.

Piękny, żółty motocykl rozbił się koło kościoła
Marcin trafił do szpitala 26 kwietnia ubiegłego roku po wypadku niedaleko domu. Jego siostra Elżbieta Kołodziej nigdy nie zapomni tamtego dnia. Do dziś słyszy głośny ryk odjeżdżającego spod ich domu motocykla Marcina: pięknego, dużego, żółtego. Zaraz potem odezwał się telefon z informacją, że ktoś na takim właśnie motorze rozbił się koło kościoła. - To był szok, niedowierzanie i złość na cały świat - wspomina Elżbieta.

Wychodząc z domu Marcin prosił siostrę, by wyprasowała mu koszulę. W sobotę wybierał się na wesele do kuzyna. Wypadek pokrzyżował mu plany. Nieprzytomnego, do jednego z krakowskich szpitali zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez pierwsze tygodnie Marcin leżał w śpiączce, później przeszedł skomplikowaną operację kręgosłupa.

Lekarze starali się poskładać to, co rozwalił podczas wypadku. Miał chwile zwątpienia. Szczególnie w pierwszym okresie po wypadku, gdy został wybudzony ze śpiączki. Leżał i patrzył w sufit, nie reagował na bliskich. Później był czas buntu wobec personelu szpitala, a nawet rodziny. Ich opieka sprawiła jednak, że dziś optymistycznie patrzy w przyszłość. Chętnie i dużo ćwiczy. Dostrzega, że jego wysiłek przynosi efekty.

- Ma apetyt, przytył nabrał sił, rokowania na przyszłość są dobre - mówi siostra. Przed Marcinem kolejny sprawdzian. Musi nauczyć się żyć bez rurki tracheotomicznej. Nie jest to proste, ale tylko wtedy będzie mógł wrócić do domu.

Wszystko trzeba zmienić w domu dla Marcina
Od kilku tygodni rodzina stara się przystosować niewielki dom w Sobolowie do obecnych potrzeb Marcina. Trzeba zrobić podjazdy, szersze wejścia i przestrzeń, w której będzie mógł się poruszać na wózku inwalidzkim. - Mamy w tej chwili plac budowy - mówi Elżbieta Kołodziej. Codziennie odwiedza brata w szpitalu. Umawia rehabilitantów, zawozi obiad i załatwia inne jego sprawy.

- Brat nigdy już nie będzie pracował, staramy się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, by dostawał jakieś pieniądze - dodaje. W domu nadal będzie objęty pomocą rehabilitantów. Rodzina za pośrednictwem fundacji Auxilium, której jest podopiecznym, chce, aby Marcinem zajmowali się lekarze z brzeskiego szpitala, którzy słyną z fachowej opieki nad ofiarami wypadków.

- Takie zabiegi z pewnością pomogą Marcinowi. Im będzie ich więcej, tym lepiej - zaznacza Mirosław Cibor, wiceprezes fundacji i wykwalifikowany rehabilitant.

Długa procedura, aby mieć środki na życia
W tej chwili problemem są pieniądze. Przed wypadkiem Marcin pracował za granicą. Z tego powodu wydłuża się załatwienie wszystkich formalności związanych z przyznaniem renty inwalidzkiej. Skomplikowane procedury powodują, że 27-latek nie posiada żadnych własnych pieniędzy na życie. Gdyby nie wsparcie rodziny, która opłaca wszystko z własnej kieszeni, nie wiadomo, co by z nim było.

- Wszyscy mamy nadzieję, że w końcu uda się przebrnąć przez te procedury. Najważniejsze, że Marcin żyje, jest z nami i ma się coraz lepiej - dodaje siostra Elżbieta Kołodziej.

***
Pomaga bocheńska Fundacja Auxilium
Kto chciałby wesprzeć finansowo rehabilitację Marcina, może wpłacić dowolną sumę pieniędzy na konto bankowe:
Alior Bank Spółka Akcyjna, numer 442490 0005 0000 4530 3745 3706, koniecznie z dopiskiem: Marcin Trybuła

Pomaga wójt Łapanowa Jan Kulig
W pomoc dla mieszkańca Sobolowa zaangażował się m.in. wójt Jan Kulig. Samorządowiec zorganizował rajd, podczas którego zbierano fundusze na rehabilitację 27-latka. Jan Kulig przekazał też 100 albumów o swoim synu - rajdowcu samochodowym Januszu Kuligu, który zginął 10 lat temu na przejeździe kolejowym w Rzezawie. Dochód ze sprzedaży trafił do Marcina.

Pomagają przyjaciele z proboszczem

Marcin Trybuła ma wielu przyjaciół i znajomych, którzy nie zostawili go w potrzebie. Podczas kwesty zorganizowanej pod kościołem przez Beatę Drużkowską z Bochni i księdza Stanisława Jachyma, proboszcza parafii w Sobolowie, w jeden dzień udało się zebrać około 9 tysięcy złotych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto