Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Goetzów w Brzesku jako kuria biskupia w filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego

Paweł Michalczyk
Wnętrza Pałacu Goetzów w Brzesku stanowią scenografię kurii biskupiej. W rolę biskupa wcielił się Janusz Gajos (na zdjęciu)
Wnętrza Pałacu Goetzów w Brzesku stanowią scenografię kurii biskupiej. W rolę biskupa wcielił się Janusz Gajos (na zdjęciu) Materiały promocyjne
Od kilku dni rekordy popularności w Polsce bije nowy film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”. Jak podał dystrybutor, w pierwszy weekend wyświetlania go w kinach obraz obejrzało 935 357 widzów. Stanowi to rekord po 1989 roku. Duża część zdjęć powstawała w Brzesku, w Pałacu Goetzów.

Do kin wszedł kilka dni temu budzący wiele kontrowersji film Wojciecha Smarzowskiego pt. „Kler”. Przez wiele osób jest traktowany jako atak na Kościół, wielu księży zachęca do jego zbojkotowania, ale są i tacy duchowni, którzy mają inne zdanie, np. bp Andrzej Czaja czy jezuita o. Grzegorz Kramer.

Film mocno kontrowersyjny

O. Grzegorz Kramer w komentarzu dla Deon.pl napisał: „po obejrzeniu filmu nikt od Kościoła - przez sam film - nie odejdzie. Co najwyżej zdobędzie się na odwagę nazwania tego, co od dawna widzi i obserwuje. I jeśli ktoś z Kościoła odejdzie, to przez grzech tego Kościoła. Grzech pychy, która wcale nie chce naśladować Pana Jezusa w uniżeniu, ale ciągle chce być w glorii i splendorze”.

W podobnych słowach wypowiada się o. Adam Szustak, dominikanin. Poszedł na projekcję filmu w habicie. W jego ocenie, Smarzowski zrealizował lepsze filmy, ale nie odebrał obrazu jako antykościelny.

- Film pokazuje patologię w Kościele - mówił na swoim wideoblogu. W jego ocenie, obraz Smarzowskiego nie ukazuje całego Kościoła, ale pewien jego wycinek, do tego w karykaturalnej postaci.

- Mnie ten film prowokuje absolutnie tylko do jednego: do nawrócenia - deklaruje dominikanin.

Pałac jako kuria biskupia

Zdjęcia do filmu „Kler” były kręcone m.in. w Pałacu Goetzów w Brzesku. Miało to miejsce w październiku 2017 roku. Pałacowe wnętrza stanowiły scenografię kurii biskupiej.

Są to m.in. biblioteka, która była gabinetem filmowego biskupa (w tej roli wystąpił Janusz Gajos) i jeden z pokoi hotelowych, który stanowił scenografię pokoju księdza Lisowskiego (w tej roli Jacek Braciak).

W filmie „zagrały” również wnętrza holu głównego, oranżerii czy kaplicy. Balkon z kolei został zaadaptowany na filmową recepcję.

- Ekipa była u nas w sumie około trzech tygodni. Na planie filmowym pracowali m.in. Janusz Gajos, Jacek Braciak, Arkadiusz Jakubik - mówi Tomasz Florczyk, dyrektor Pałacu Goetzów w Brzesku.

„Kler” to nie pierwsza produkcja Wojciecha Smarzowskiego w tym miejscu. Kilka lat temu reżyser pracował w brzeskim pałacu, realizując część zdjęć do filmu „Pod mocnym aniołem”. Wtedy jednak plan zdjęciowy trwał zdecydowanie krócej, bo tylko dwa dni.

- Dobrze, że mamy taki obiekt, do którego nie pierwszy i nie ostatni raz trafia ekipa filmowa. Jeszcze parę lat temu na dachach Pałacu Goetzów rosły drzewa - mówi Krzysztof Karaś z Brzeska.

Jego zdaniem, film, choć mocno kontrowersyjny, z pewnością może przyczynić się do promocji Brzeska. - To, że u nas kręcili sceny akurat do „Kleru”, chyba nie spowoduje, że miasto będzie przeklęte - zaznacza.

Film już w lokalnych kinach

W Brzesku w Kinie Planeta „Kler” jest już grany od minionego weekendu. Jak widać po liczbie seansów (trzy w ciągu dnia), zainteresowanie jest ogromne.

W Kinie Regis w Bochni obraz Smarzowskiego można oglądać od dzisiaj przez najbliższe dwa tygodnie. - Na pewno spodziewamy się dużej frekwencji - mówi Paweł Korta, kierownik kina.

Pałac Goetzów na planach filmów

W Pałacu Goetzów w Brzesku były realizowane także inne obrazy, m.in. bollywoodzka superprodukcja „Fitoor” (adaptacja powieści Charlesa Dickensa w ujęciu Jar Pictures, Disney India oraz Film Polska Productions), serial Drogi Wolności - emitowany obecnie przez TVP czy Miasto Skarbów. Obiekt pojawił się także w kilku programach telewizyjnych oraz był wykorzystywany przy różnego rodzaju projektach reklamowych.

Skomplikowana historia pałacu

Pałac o charakterze neobarokowym i neoro-kokowym powstał niedaleko Browaru Okocim w latach 1898-1900. Wybudował go Jan Albin Goetz. Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa, do 2002 roku działały tam szkoły. W 2007 roku obiekt wraz z parkiem znów stał się własnością rodu Goetzów, a od 2008 r. jest własnością prywatną.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto