W czwartek (11 grudnia) w Warszawskim domu aukcyjnym Desa Unicum sprzedano obraz Romana Opałki za ponad dwa miliony złotych.

"Detal 2890944-2910059" - to właśnie ten obraz pobił rekord w historii polskich aukcji. Już cena wywoławcza była wysoka, bo wynosiła 1, 6 miliona złotych. Anonimy nabywca zapłaci ostatecznie 2 miliony 15,5 tysiąca złotych. Rekordowa była cała czwartkowa aukcja: obrót wyniósł 10 milionów złotych. W naszej galerii zobaczycie wszystkie obrazy, które zostały tam wystawione m.in. dzieła Wojciecha Fangora, Ryszarda Winiarskiego czy Henryka Stażewskiego.

Obraz Romana Opałki to część cyklu "Detale". Pierwszy obraz został stworzony w 1965 roku : artysta namalował na biało jedynkę w lewym górnym rogu czarnego prostokątnego płótna .„Notatka” wykonywana była białym pigmentem na szarym tle, przy czym każde kolejne było o 1% jaśniejsze od poprzedniego. Jednocześnie artysta nagrywał na taśmie magnetofonowej wypowiadanie kolejnych liczb.Do każdego obrazu dołączał swoje zdjęcie. Chciał w ten sposób ukazać upływ czasu człowieka.

Do tej pory najdrożej sprzedano dzieła Opałki podczas aukcji w domu Sothesby's w 2010 roku: cena wyniosła 713 250 funtów. Roman Opałka stworzył cykl do liczby 5 500 001. Artysta zmarł w 2011 roku w Rzymie.


Hallo

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!