Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablet dla każdego ucznia - tak szkoła łowi narybek

M. Więcek-Cebula, R. Gąsiorek
Wiktoria Pilarska (z lewej), Daniel Mazur i Zofia Barszczowska z ostatniej, trzeciej klasy gimnazjum w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, właśnie stają przed wyborem nowej szkoły
Wiktoria Pilarska (z lewej), Daniel Mazur i Zofia Barszczowska z ostatniej, trzeciej klasy gimnazjum w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, właśnie stają przed wyborem nowej szkoły Robert Gąsiorek
Niż demograficzny to as w rękawie każdego gimnazjalisty. Szkoły średnie biją się o młodzież. Placówki z Tarnowa, Brzeska i Bochni prześcigają się w ofertach dla uczniów.

Gimnazjaliści wkrótce muszą podjąć decyzję, gdzie kontynuować naukę. Niż demograficzny sprawił, że w ofertach mogą przebierać do woli. - Z naszych obliczeń wynika, że na każdego z 1200 gimnazjalistów, którzy właśnie kończą naukę na tym szczeblu edukacji w powiecie bocheńskim, przypadają dwa wolne miejsca w szkołach średnich - podkreśla Katrzyna Kępa-Hamuda ze Starostwa Powiatowego w Bochni.

W sąsiednim powiecie brzeskim jest ponad 1068 gimnazjalistów i aż 1512 wolnych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych.

Lęk przed likwidacją

Ogólniaki, technika i zawodówki walcząc o przetrwanie stosują coraz bardziej przebiegłe metody, aby zwabić uczniów właśnie do swoich murów. Nowiutki, dobrej jakości tablet dostanie każdy absolwent gimnazjum, który zdecyduje się na naukę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jodłowej. Wójt gminy Robert Mucha w ten sposób chce zatrzymać u siebie gimnazjalistów i uchronić przed likwidacją placówkę, w której teraz uczy się nieco ponad 20 osób. - Nie będą musieli nosić z sobą sterty książek, wystarczy, że będą mieć e-booka na swoich tabletach - podkreśla wójt Mucha.

Szkoła w Jodłowej przeżywa duże trudności związane z brakiem uczniów. - W nowym roku szkolnym planujemy otworzyć dwie klasy: ogólnokształcącą i wielozawodową. Jeśli do każdej przyjmiemy przynajmniej po 20 uczniów, uratujemy szkołę - zaznacza Robert Mucha

Z kolei ZSP im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach kusi darmowym kursem języka norweskiego i nauką jazdy konnej. - Niedaleko jest stadnina, a jeden z naszych nauczycieli jest tam instruktorem, stąd ta współpraca - wyjaśnia Janusz Szczęch, dyrektor szkoły. - A co do języka, akurat norweskiego, to bierze się to stąd, że zaobserwowaliśmy, iż wiele osób z naszego regionu wyjeżdża tam do pracy po szkole.

Walka wręcz o ucznia

Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze, czyli szkoła katolicka, oferuje m.in. zajęcia sportowe z MMA (walki w klatkach) i kurs samoobrony prowadzony przez żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. - Kładziemy nacisk na naukę języków obcych, przedmioty ścisłe, ale również dajemy coś ekstra dla młodzieży. Kursy walki obronnej ułatwią im w przyszłości przetrwanie w najcięższych warunkach - zaznacza ksiądz płk Marek Wesołowski, dyrektor liceum.

Uczniowie ZSOiZ im. Jana Pawła II w Gromniku mogą natomiast liczyć na dofinansowanie kursu pilotażu na szybowcach.

Co na to uczniowie kończący gimnazjum? Za nową szkołą rozglądają się m.in. Wiktoria Pilarska, Daniel Mazur i Zofia Barszczowska z Tarnowa. - Dla mnie liczy się renoma szkoły i tym będę się kierowała przy jej wyborze - podkreśla Zofia.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto