Bardzo duże wzrosty na giełdzie z ostatnich tygodni mogły skłonić wiele osób do ponownego ulokowania tam oszczędności. Analitycy radzą jednak, by na razie z taką decyzją poczekać, bo giełdę może czekać korekta.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Bardzo duże wzrosty na giełdzie z ostatnich tygodni mogły skłonić wiele osób do ponownego ulokowania tam oszczędności. Analitycy radzą jednak, by na razie z taką decyzją poczekać, bo giełdę może czekać korekta. Przed końcem roku z pewnością powinniśmy jednak powrócić do wzrostów.


Tymczasem dla osób myślących przede wszystkim o bezpieczeństwie swoich pieniędzy dość dobrą alternatywą mogą okazać się wciąż atrakcyjne lokaty bankowe. Analitycy zapytani przez nas o najlepsze propozycje inwestycyjne na najbliższe tygodnie jednoznacznie wskazują, że wchodzenie na giełdę jest ryzykowne. - Od lutego urosła już o około 60 proc. - przypomina Ignacy Suchodolski, doradca inwestycyjny z DM ECM. - To naprawdę dużo, co może rodzić obawy o zbliżającą się korektę na rynku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku funduszy inwestycyjnych zaangażowanych w akcje. Lipiec był dla nich doskonałym miesiącem. Najlepsze, korzystając z dobrej koniunktury na giełdzie, zarobiły w ciągu miesiąca po 14-15 proc. Nie oznacza to jednak, że kolejne tygodnie przyniosą wzrosty.

- Od lutowego dołka, czyli w niespełna pół roku, średnia stopa zwrotu w funduszach akcji uniwersalnych oraz małych i średnich spółek przekroczyła 50 proc. - mówi Bernard Waszczyk, analityk z Open Finance. - Perspektywa tak pokaźnych zysków w krótkim czasie z pewnością działa na potencjalnych inwestorów kusząco. Powinni jednak pamiętać o wysokim ryzyku. Dlatego, szukając okazji do ulokowania oszczędności, warto pomyśleć o obligacjach Skarbu Państwa lub bankowych lokatach. Najlepszą propozycję lokaty na trzy miesiące ma w tej chwili Meritum Bank, który oferuje 6,6 proc. w skali roku. Jeżeli zdecydujesz się na depozyt półroczny, warto skorzystać z oferty Getin Banku, który daje 7 proc. w skali roku. To obecnie najlepsza oferta na rynku.

- Spodziewam się, że banki stopniowo zaczną jednak obniżać oprocentowanie lokat - mówi Mateusz Ostrowski, analityk z Open Finance. - Dlatego im szybciej założymy lokatę, tym lepiej.
Mając na uwadze bezpieczeństwo pieniędzy, można również pomyśleć o obligacjach Skarbu Państwa, choć ich oprocentowanie w ostatnich miesiącach nieznacznie spadło. Tzw. dwulatki można obecnie dostać z oprocentowaniem 4,75 proc. w skali roku.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!