Truskawkowe święto w Rajbrocie przyciąga co roku wiele osób z okolicznych miejscowości

Truskawkowe święto w Rajbrocie przyciąga co roku wiele osób z okolicznych miejscowości (© Małgorzata Więcek-Cebula)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

To najlepsze truskawki w Polsce - mówią z przekonaniem mieszkańcy Rajbrotu. Od lat do tej niewielkiej wsi na południu powiatu bocheńskiego przyjeżdżają amatorzy tych owoców. Plantatorzy nie mają problemu ze zbytem truskawek. Zwłaszcza w tym roku, kiedy jest ich tak niewiele. - Przesądziły o tym deszcze i brak słońca - mówi Stanisława Fiter z Rajbrotu, właścicielka plantacji owoców.

Pierwsze truskawki, w króciutkim tegorocznym sezonie mieli gospodarze z Dominicznej Góry, sporego, bo położonego około 500 metrów n.p.m. wzniesienia. Nieco później pozostali, których pola zlokalizowane są w centrum położonej w kotlince wioski. W tym roku sezon na te słodkie owoce trwa od tygodnia. Zakończy się jednak w ten weekend. Rajskie truskawki są w tym czasie produktem numer jeden w posiłkach przygotowywanych przez miejscowe gospodynie.

- To nie tylko pierogi i ciasto. Z truskawkami jemy też makarony i ryż. Przyrządzamy dżemy, soki i kompoty - wyliczają mieszkańcy gminy. O tym, że owoce z tej gminy, są wyjątkowe, przekonuje Agnieszka Żołna-Zdunek, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej. - Mają w sobie to coś niezwykłego, wszyscy bardzo żałujemy, że w tym roku jest ich tak niewiele - podkreśla.

Znawcy tematu zapewniają, że ten wyjątkowy smak truskawki z Rajbrotu zawdzięczają specyficznemu mikroklimatowi, jaki tutaj panuje. Nie bez znaczenia jest żyzna gleba i odpowiednie nasłonecznienie. I położenie, bo to teren otoczony pięknymi lasami, z dala od wielkiego przemysłu. - Od lat organizujemy Rajskie Święto Truskawki. Podczas imprezy, na którą co roku przyjeżdża coraz więcej osób, gospodynie podają potrawy, do przygotowania których użyły właśnie naszych truskawek - mówi Tadeusz Klimek, wójt gminy Lipnica Murowana.

Być może rajbrockie truskawki, których smak dociera coraz dalej, staną się tak sławne jak choćby lipnickie palmy. - Pracujemy nad przygotowaniem strategii promocyjnej naszej gminy. Chcemy pokazać, że warto do nas przyjechać nie tylko dla wspaniałych zabytków, także dla najlepszych pod słońcem truskawek - przekonuje Katarzyna Korta, koordynator ds współpracy z mediami i promocji gminy Lipnica Murowana.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!