Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce wyruszy 34. Piesza Pielgrzymka Tarnowska do Częstochowy

Paweł Chwał
Wśród pielgrzymów przeważają osoby młode - uczniowie szkół średnich i studenci. - Chcemy podtrzymać ducha ŚDM i sprawić, aby te 9 dni były pełne radości i entuzjazmu - mówi ks. Szostak
Wśród pielgrzymów przeważają osoby młode - uczniowie szkół średnich i studenci. - Chcemy podtrzymać ducha ŚDM i sprawić, aby te 9 dni były pełne radości i entuzjazmu - mówi ks. Szostak Paweł Chwał
Program 34. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę łączy się z zakończonymi niedawno ŚDM. Będzie dużo modlitwy i radości.

Tylko tydzień został do rozpoczęcia 34. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

- Tegoroczne wędrowanie do jasnogórskiego tronu Matki Bożej stanowić będzie kontynuację tego, co wydarzyło się w Krakowie. To z jednej strony podziękowanie za Światowe Dni Młodzieży, a z drugiej wprowadzenie w czyn słów papieża Franciszka, który apelował, abyśmy nie spędzali życia na kanapie, ale dzielili się z innymi swoją radością i entuzjazmem - mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT.

Tarnowska pielgrzymka jest jedną z największych w kraju. Co roku uczestniczy w niej 8-9 tysięcy pątników, wśród których przeważają osoby młode. Program tegorocznej ściśle łączy się z obchodzonym w Kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia. Pielgrzymom towarzyszyć będzie wierna kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z sanktuarium w Łagiewnikach oraz wysoki, drewniany krzyż - taki sam jak ten, który krąży po całym świecie, będąc jednym z symboli spotkań młodych ludzi. Dodatkowo, każda z grup będzie miała do dyspozycji tzw. balsam miłosierdzia.

- Każdy może go zaczerpnąć, aby namaścić oczy, uszy czy swoje dłonie. Obrzęd ten, połączony z ufną modlitwą, może doprowadzić do czegoś głębszego, przynieść uzdrowienie duszy i ciała - wyjaśnia ks. Roman Majoch, kierownik trasy PPT.

Ta, w porównaniu z poprzednimi pielgrzymkami, specjalnie nie zmienia się. Pątnicy powędrują do Częstochowy w 25 grupach, podzielonych na dwie części, kierując się w stronę mostów na Wiśle - w Górce i Nowym Brzesku. W ciągu 9 dni pokonają ponad 200 kilometrów, korzystając po drodze m.in. z gościny mieszkańców miejscowości, przez które będą przechodzić. Ci nie tylko przyjmują ich pod swój dach, ale niejednokrotnie przygotowują również posiłki.

- Pielgrzymka to przede wszystkim rekolekcje w drodze, a jednocześnie doskonałe miejsce do tego, aby doświadczyć duchowego odpoczynku, korzystając z okazji do ciszy i refleksji, których na co dzień nie mamy - dodaje ks. Zbigniew Szostak.

Rozmyślania na tegoroczne wędrowanie przygotowali bp Grzegorz Ryś z Krakowa, ks. Stanisław Kołodziej z gr. 11 oraz apostoł miłosierdzia - ks. Michał Dąbrówka.

Chętni do udziału w pielgrzymce mogą się jeszcze zapisywać u przewodników poszczególnych grup. Ostatnie szkolenia, pod okiem policjantów, przeszli właśnie porządkowi. W miniony weekend w Zabawie warsztaty miała schola pielgrzymkowa, która zapewni oprawę muzyczną podczas codziennych mszy św. Poza mieszkańcami diecezji chęć pielgrzymowania z Tarnowa na Jasną Górę wyraziło sporo osób z innych diecezji, a nawet zza granicy.

Autor: Adam Wojnar, Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto