Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP Kraków 2015. Muzeum Narodowe w Krakowie gra dla WOŚP [ZDJĘCIA]

red.
Mirosław Żak/Muzeum Narodowe w Krakowie
WOŚP Kraków. Od pięciu lat krakowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dniu finału przenosi się do najstarszego Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

WOŚP w Krakowie 2015. Wolontariusze rozpoczęli kwestę [ZDJĘCIA]
WOŚP w Krakowie. 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gramy dla dzieci i seniorów!

W Sukiennicach będzie funkcjonował krakowski Sztab WOŚP, przyjmujący wpłaty od wolontariuszy. Tego dnia Oddział będzie pełnił nie tylko funkcję galerii, ale również studia telewizyjnego (relacje z tarasu Sukiennic), charakteryzatorni i zaplecza dla artystów grających na Rynku. Galeria będzie czynna do godziny 21.00!

We wszystkich Oddziałach MNK będzie prowadzona przez wolontariuszy zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp do galerii stałych Muzeum jest tego dnia bezpłatny – jak w każdą niedzielę. Muzeum tradycyjnie zaprasza wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na gorące napoje do swoich Oddziałów w Krakowie i Zakopanem.

Tradycyjnie już Muzeum przygotowało aukcje specjalne na rzecz WOŚP:
Noc ze smokiem
Nagrodą będzie wieczór na wystawie W przestrzeni smoka. Sztuka chińska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie od 19.02 do 15.07.2015. Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny wieczór w trakcie trwania wystawy z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Muzeum przygotuje specjalne pamiątki z wystawy dla wszystkich gości.

Orientalna przygoda w Muzeum
Dürer, Memling, Tycjan, Tintoretto, Veronese. Dzieła tych wspaniałych sławnych artystów będzie można oglądać w Krakowie za sprawą niezwykłej wystawy Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu (25.06 – 27.09.2015). Przedmiotem licytacji będzie podwójne zaproszenie na wernisaż oraz uroczystą kolację po wernisażu.

Dzień w roli dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie

Zwycięzca aukcji będzie mógł w uzgodnionym terminie (do końca 2015 roku) wprowadzić się do gabinetu Pani Dyrektor, spotkać z Kolegium Dyrekcyjnym i poznać plany Muzeum, odwiedzić wybrane Oddziały MNK, zaprosić gości na spotkanie do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Otrzyma również certyfikat i wyjątkowe prezenty od Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wyjątkowy dzień w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej)
Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny poniedziałek 2015 roku z przyjaciółmi lub rodziną być naszym jedynym gościem. Specjalny przewodnik oprowadzi uczestników po Gabinecie Numizmatycznym. Kolekcjonerzy będą mogli uzyskać porady na temat swojej kolekcji.

Koncert solisty lub zespołu kameralnego w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma" w Zakopanem
Zapraszamy muzyków, którym Muzeum proponuje organizację indywidualnego koncertu
w wyjątkowym miejscu, gdzie mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zapewniamy organizację koncertu (salę, obsługę, strojenie fortepianu, wydruk programu, promocję koncertu). Zwycięzca aukcji w uzgodnionym terminie (do 30 listopada 2015) będzie miał możliwość koncertowania w muzeum biograficznym Karola Szymanowskiego.


Program Oddziałów MNK na 11 stycznia 2015

Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00–16.00
Galeria „Broń i Barwa w Polsce” poświęcona jest uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej.
• wystawa czasowa Legiony Polskie 1914–1918 – wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego
Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików)
• Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej)
godz. 11.00 spotkanie z kustoszem MNK Anną Budzałek przy obrazie Martwa natura autorstwa Szymona Piaseckiego.
• wystawa czasowa Tadeusz Łapiński. Sztuka uniwersalna
• wystawa czasowa Olga Boznańska (wstęp płatny)
• 13.00 - wspólne zdjęcie „w sercu Muzeum” na placu przed Gmachem Głównym - z muzealno-WOŚP-owych baloników robimy wielkie serce

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1–3, 10.00–21.00
Galeria jest jednym z najsłynniejszych zbiorów muzealnych w Polsce i jedną z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W Galerii znajdują się dzieła najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Michałowskiego, Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego.

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00–16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską Jana Matejki, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W Domu Jana Matejki popularyzuje się nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów.
• Prezentacja obrazu Jana Matejki Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12, 10.00–16.00
W ramach ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów
z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Posesję okalają dziedzińce i ogrody. W ogrodowym lapidarium złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne kościołów
i kamienic krakowskich.

• wystawa czasowa Różnimy się w wierze – unikatowe druki religijne oraz dawne mapy ziem Rzeczypospolitej

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9,10.00–16.00
W Kamienicy Szołayskich prezentowana jest wystawa Szuflada Szymborskiej. Ekspozycja wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji noblistki.

Muzeum Książąt Czartoryskich, „Arsenał” – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00–16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej – m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami Księgi umarłych, greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i sarkofagów.

• 11.00–14.00 warsztaty weekendowe (z cyklu Konik Muzealny) – O bogowie! Coś się rodzi w mojej głowie! (warsztaty płatne)

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00–16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony wg projektu Józefa Mehoffera.

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, pl. Sikorskiego 6, 10.00 –16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej od XII do XX wieku – m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre’a, Maurice’a de Vlamincka oraz rzeźby Thorvaldsena, Antonia Canovy i Gustava Vigelanda.

• Gra miejska Na tropie Cancerosa (start: Rynek Główny – godzina 11.00) – edukacyjno-przygodowa gra, której celem będzie wytropienie agenta Cancerosa i jego pomocników. Podążając tropem Cancerosa, uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w rolę detektywów i odszukać przebiegłego wroga i jego agentów.
UWAGA: konieczne zapisy! Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1418920668399839/

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, 10.00 –16.00
W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej Kraków na wyciągnięcie ręki: kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z krakowskiej katedry i kościoła Mariackiego. Pozostałe galerie są nieczynne z przyczyn konserwatorskich.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, 10.00 –17.00
Muzeum biograficzne prezentuje życie i twórczość kompozytora, ukazuje jego kontakty
z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste (m.in. portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza).
• 12.00, 14.00 – zwiedzanie z przewodnikiem

Współpraca Muzeum Narodowego w Krakowie i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2006/2007 – WOŚP przekazała MNK trzy defibrylatory
Defibrylatory – urządzenia, które bardzo skutecznie przywracają normalną pracę serca osobie, której serce przestało bić – zostały zakupione przez WOŚP w ramach akcji „1% podatku – defibrylator”. Defibrylatory znajdują się w trzech Oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie – Gmachu Głównym, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W związku z przekazaniem defibrylatorów przeszkolono pracowników Muzeum w zakresie pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora AED, zgodnie z amerykańskim standardem AHA.

Rok 2009 – MNK zorganizowało wystawę na Przystanku Woodstock
Na zaproszenie Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Muzeum Narodowe w Krakowie prezentowało w Kostrzynie podczas Przystanku Woodstock Galerię Sztuki w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych. Przez 4 dni wystawę obejrzało co najmniej 100 tysięcy osób. Pokazane zostały reprodukcje wybranych dzieł z kolekcji Muzeum. Szczególnie zaakcentowano prezentację poświęconą Galerii w Sukiennicach, która została otwarta – po remoncie – w 2010 roku.

Od 2010 roku – Jerzy Owsiak Ambasadorem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, a Muzeum partnerem krakowskiego Sztabu WOŚP
„Będę ambasadorem Sukiennic z przyjemnością, rozkoszą, miłością i zaszczytem do końca świata i jeden dzień dłużej. Będę o Sukiennicach mówił i snuł pieśni wszędzie i o każdej porze. Będę opowiadaczem i wizjonerem każdego pomysłu. Będę nakłaniał, namawiał i wyjaśniał – będę całym sercem z Muzeum”.

Rok 2010/2011 – wystawa Muzeum gości w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Reprodukcje wybranych obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie pokazywane są małym pacjentom i ich rodzinom m.in. na Oddziale Onkologii i Hematologii. Reprodukcje pochodzą z wystawy prezentowanej przez Muzeum w 2009 roku na Przystanku Woodstock. Są to m.in. Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki, Apollo Stanisława Wyspiańskiego, Marysia i Burek na Cejlonie Stanisława Ignacego Witkiewicza, Żurawie Józefa Chełmońskiego.

Rok 2011 – Srebrny Medal od Fundacji WOŚP dla Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyznała Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew specjalny srebrny medal za niezwykłą i przyjazną współpracę. Wręczenie nagrody odbyło się 8 marca w teatrze Capitol w Warszawie.

Od 2011 roku – w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach gości Sztab WOŚP
Sztab mieści się w pomieszczeniach Mediateki, a na tarasie Sukiennic organizowane jest studio TVP Kraków. W Oddziałach MNK prowadzona jest zbiórka na rzecz WOŚP, a wolontariuszy częstujemy gorącymi napojami. W 2014 roku w Sztabie Orkiestry w Sukiennicach pracowało blisko 100 osób, a rozliczało się i zaopatrywało w serduszka ok. 500 wolontariuszy. Zebrano ponad 300 000 złotych.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto