Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce zamknięcie basenu w Bochni, zostanie wykonana wymiana wentylacji, prace pochłoną ponad 600 tys. zł

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Kryta Pływalnia w Bochni stoi przed gruntowną modernizacją
Kryta Pływalnia w Bochni stoi przed gruntowną modernizacją Paweł Michalczyk
19 czerwca nastąpi tymczasowe zamknięcie bocheńskiego basenu. Ma to związek z zaplanowaną wymianą central wentylacyjnych hali basenowej. Po zakończeniu prac działanie pływalni ma być tańsze w utrzymaniu. Chodzi m.in. o mniejsze koszty ogrzewania.

Zbliża się potężna inwestycja na basenie w Bochni

12 kwietnia 2023 bocheński magistrat rozstrzygnął przetarg na modernizację wentylacji mechanicznej w budynku krytej pływalni. Wygrała spółka AP ELBAS z Warszawy, która za kwotę 644,5 tys. zł ma zaprojektować, wykonać, zamontować i uruchomić nową centralę wentylacyjno-klimatyzacyjną hali basenowej.

Wentylacja hali basenowej pływalni odbywa się obecnie poprzez dwie centrale (nawiewną i wywiewną) oraz centralę wywiewną układu wywiewu brzegowego.

- Centrale te są mocno wyeksploatowane, a ich fabryczne parametry techniczne nie spełniają aktualnych wymagań dotyczących energochłonności. System sterowania wilgotnością i temperaturą powietrza w hali basenowej jest niesprawny, co dodatkowo zwiększa zużycie ciepła i energii elektrycznej na obiekcie - mówi Robert Hołda, dyrektor Krytej Pływalni w Bochni.

Wykonany w 2022 roku audyt energetyczny basenu wykazał jednoznacznie, że modernizacja wentylacji hali basenowej jest najszybszym sposobem na znaczące obniżenie zużycia ciepła i tym samym obniżenie wysokich kosztów eksploatacji obiektu. Stąd też decyzja władz miasta o jak najszybszym uruchomieniu tego procesu.

Roboty będą polegały na demontażu istniejących energochłonnych central wentylacyjnych, obsługujących halę basenową, i montażu specjalistycznej basenowej centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej o wysokiej efektywności energetycznej (wymiennik krzyżowy). Instalacja wentylacyjna, instalacja ciepła technologicznego oraz elektryczna zostaną dostosowane do potrzeb nowej centrali.

- Urządzenie będzie wyposażone w rewersyjną pompę ciepła, umożliwiającą chłodzenie powietrza nawiewanego w okresie lata oraz dodatkowy odzysk ciepła z usuwanego powietrza w pozostałym okresie. Pompa będzie posiadała dodatkowy skraplacz, umożliwiający podgrzew wody basenowej - dodaje Hołda.

Basen w Bochni będzie czynny dłużej

Całość prac modernizacyjnych powinna zakończyć się jeszcze przed nowym sezonem grzewczym, ale tylko część z nich wymaga czasowego wyłączenia obiektu z bieżącej eksploatacji. Zatrzymanie wentylacji hali basenowej znacznie pogorszy warunki w niej panujące (wzrośnie temperatura i wilgotność), co skutecznie uniemożliwi korzystanie z pływalni przez ok. 2 tygodnie. Pływalnia ma ruszyć po przerwie od 1 lipca (sobota).

- Będzie to także pierwszy dzień nowych, wydłużonych godzin pracy weekendowej. Od momentu ponownego, lipcowego otwarcia obiekt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 6.30 do 21.30, zaś w soboty i w niedziele od 8.30 do 19.30 - zapowiada dyrektor.

W planach kolejna duża inwestycja na basenie w Bochni

Kolejna inwestycja, dotycząca budynku pływalni, zaplanowana w tegorocznym budżecie miasta, ma polegać na opracowaniu dokumentacji termomodernizacji obiektu. W ramach tego zadania przewiduje się m.in.:

  • termomodernizację dachu hali basenowej wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej,
  • termomodernizację budynku (m.in. wymiana przeszklenia na fasadzie oraz dachu, wymiana okien w pozostałej części budynku, docieplenie ścian zewnętrznych i ścian fundamentowych, docieplenie stropodachów, remont wszystkich schodów zewnętrznych z wymianą ich okładzin), wymianę oświetlenia na energooszczędne, modernizację holu głównego pływalni wraz z kasą i szatnią (m.in. modernizacja systemu kasowego),
  • modernizację strefy saun/SPA wraz z modernizacją wentylacji w tej strefie (m.in. sauna sucha, parowa, infrared, grota solna, strefa schładzania, przeciwprąd),
  • modernizację strefy szatni mokrych i natrysków (m.in. wymiana okładzin i remont posadzek i ścian w szatniach, wymiana armatury sanitarnej, sufitów podwieszanych, wymiana szafek ubraniowych) wraz modernizacją wentylacji w tej strefie,
  • modernizację stacji uzdatniania wody (m.in. wymiana filtrów wraz ze złożem filtracyjnym, montaż lamp UV, montaż układu odzysku ciepła z wody popłucznej, automatyzacja i optymalizacja procesów filtracji wody).

Na początek władze miasta zamierzają zlecić opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tego zadania, a procedury zmierzające do wyłonienia wykonawcy są już finalizowane.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Przy szpitalu w Bochni powstaje nowy parking

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto