Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

770-lecie lokacji Bochni już niedługo, ale świętowanie potrwa cały rok. Będzie m.in. czytanie aktu lokacyjnego i koncerty

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Figura ilustrująca Legendę o Pierścieniu św. Kingi z wizerunkami Bolesława Wstydliwego i św. Kingi, tu planowane jest czytanie aktu lokacyjnego Bochni
Figura ilustrująca Legendę o Pierścieniu św. Kingi z wizerunkami Bolesława Wstydliwego i św. Kingi, tu planowane jest czytanie aktu lokacyjnego Bochni Paweł Michalczyk
27 lutego 2023 przypada okrągła, 770. rocznica nadania Bochni praw miejskich. Z tej okazji władze samorządowe zaplanowały organizację wielu wydarzeń, które zostaną rozciągnięte na cały 2023 rok. Jedną ze zmian w dotychczasowym świętowaniu rocznicy praw miejskich Bochni jest rezygnacja ze spotkania burmistrza z zaproszonymi gośćmi w Kopalni Soli Bochnia.

770-lecie lokacji Bochni już 27.02.2023, ale świętowanie potrwa cały 2023 rok

Zwyczaj organizowania spotkań w Kopalni Soli Bochnia z okazji rocznicy nadania praw miejskich Bochni był kontynuowany od kilku kadencji. Spotkania na ok. 200 osób miały charakter zamknięty. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele świata biznesu, samorządowcy, społecznicy.

W tym roku, z racji okrągłej rocznicy, postanowiono zrezygnować z organizacji spotkania w kopalni. - Pieniądze, które uda się w ten sposób zaoszczędzić przynajmniej w części, przeznaczymy na wydarzenie ogólnodostępne, aby każdy z mieszkańców miał możliwość skorzystania z takiej oferty, a nie tylko wąska grupa zaproszonych osób - mówi Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji w urzędzie miasta Bochnia.

Obchody 770-lecia lokacji Bochni będą rozciągnięte na cały 2023 rok. - Nie będzie jednej centralnej imprezy, tylko koszyk wydarzeń, które będą sygnowane logo 770-lecia miasta - precyzuje Ryncarz.

Pierwsze z wydarzeń odbędzie się w niedzielę 26.02.2023 (dokładna rocznica lokacji przypada w poniedziałek 27 lutego). W Hali Widowiskowo-Sportowej odbędzie się okolicznościowy koncert. - Wystąpią dwa chóry: Pueri Cantores Sancti Nicolai oraz Cantores Sancti Nicolai, a także Big Band Bochnia.

Wstęp będzie wolny, a bezpłatne wejściówki są już do odebrania w MDK, Urzędzie Miasta oraz Centrum Informacji Turystycznej na Plantach Salinarnych.

W trakcie całego roku mają być organizowane pomniejsze wydarzenia związane z lokacją, m.in. konkursy dla dzieci: plastyczne i pisarskie, wspólne czytanie aktu lokacyjnego.

- Jest do dość ciekawie napisany dokument. To ostatnie wydarzenie moglibyśmy zorganizować przy ul. Solnej, gdzie jest rzeźba przedstawiająca m.in. Bolesława Wstydliwego. Chcemy tę postać wypromować wśród mieszkańców, bo wielu z nich myśli, że Bochnia swoją miejskość zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, którego pomnik zdobi Rynek.

Koncert zamykający obchody 770-lecia Bochni planowany jest na 3 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej. Wystąpią wówczas artyści związani z Bochnią.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto