Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarm w pasiekach powiatu brzeskiego. Zgnilec atakuje

Małgorzata Więcek-Cebula
Stanisław Paryło, pszczelarz z Brzeska, dba o pasiekę, którą ma już od blisko pięćdziesięciu lat. Jego pszczoły nigdy jeszcze nie chorowały. Zgnilca amerykańskiego boi się jednak jak ognia
Stanisław Paryło, pszczelarz z Brzeska, dba o pasiekę, którą ma już od blisko pięćdziesięciu lat. Jego pszczoły nigdy jeszcze nie chorowały. Zgnilca amerykańskiego boi się jednak jak ognia fot. Małgorzata Więcek-Cebula
Małopolska. W Porębie Spytkowskiej wykryto zgnilca amerykańskiego - bardzo niebezpieczną chorobę pszczół. Konieczne było zlikwidowanie wszystkich zarażonych pni i uśmiercenie około 100 tysięcy pożytecznych owadów.

Blady strach padł na pszczelarzy w całym regionie. W Porębie Spytkowskiej (powiat brzeski) stwierdzono obecność zgnilca amerykańskiego. - To bardzo groźna choroba pszczół, która atakuje czerw - mówi Bożena Urbaniec, powiatowy lekarz weterynarii w Brzesku.

W Porębie Spytkowskiej zgnilec zaatakował młodą pasiekę. Konieczne było spalenie uli i uśmiercenie około 100 tysięcy pszczół. - Takie są zasady postępowania przy tego typu chorobach. Likwidujemy ognisko, aby zaraza nie rozprzestrzeniała się dalej. Jesteśmy też w trakcie kontroli pasiek zlokalizowanych w obrębie trzech kilometrów od tego ogniska - dodaje Bożena Urbaniec.

W związku z tym, że choroba jest zwalczana z urzędu, właściciel pasieki dostanie odszkodowanie. O jego wysokości zdecyduje rzeczoznawca. Może ono wynieść kilkaset złotych za jeden ul. - To przynajmniej w jakimś stopniu rekompensuje straty poniesione przez pszczelarza, który traci zarażone ule - tłumaczy powiatowy lekarz weterynarii z Brzeska. I uspokaja pszczelarzy. Na razie w okolicach Brzeska innych przypadków zgnilca amerykańskiego nie stwierdzono.

- Boimy się jednak wszyscy, dlatego każdy pszczelarz dokładnie kontroluje swoją pasiekę - mówi Janusz Filip, prezes Koła Pszczelarzy w Brzesku. Choroby nie sposób przegapić. Z zarażonego ula wydobywa się zapach kleju stolarskiego. Wypełnione plastry są charakterystycznie zapadnięte. Wyprodukowanego w chorej pasiece miodu nie wolno sprzedawać, mimo że zgnilec nie zagraża człowiekowi. Jest to choroba, która niszczy tylko pszczoły.

Zdaniem prezesa brzeskiego koła pszczelarskiego nad zgnilcem byłoby zdecydowanie łatwiej zapanować, gdyby państwo nakładało na właścicieli pasiek obowiązek ich rejestracji, tak jak ma to miejsce w Czechach czy na Słowacji.

- Ta choroba bierze się z zaniedbania. Są osoby, które posiadają ule i o nie zwyczajnie nie dbają. W takim ulu o chorobę nietrudno. Zarażają się nią pszczoły ze zdrowych pasiek, jak to miało miejsce w Porębie Spytkowskiej - mówi.

Podobnego zdania jest Stanisław Paryło, pszczelarz z Brzeska z blisko 50-letnim doświadczeniem. Swoją pasiekę ma zlokalizowaną przy ulicy Wiejskiej na peryferiach miasta.

- Dbam o nią jak o własne dzieci. Nie ma możliwości, żebym coś przegapił - zwierza się. Zgnilca amerykańskiego boi się jednak jak ognia, bo wie, czym grozi ta choroba. - Do każdego ula zaglądam teraz codziennie. Sprawdzam, czy wszystko jest w porządku, w ogrodzie zbudowałem dla pszczół specjalne poidełka. Ramki i plastry wymieniam bardzo często. Może to wszystko uchroni nas przed tą niebezpieczną zarazą - mówi brzeski pszczelarz.

***

Niebezpieczna choroba
Zgnilec amerykański

To zaraźliwa choroba bakteryjna czerwia, wywoływana przez laseczkę larwy (Paenibacillus larvae). Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata.

Państwo pomaga

Jest to choroba zwalczana z urzędu. Tak wynika z obwieszczenia marszałka Sejmu RP w sprawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1539).

Mniejsze zbiory

Jeśli choroba się rozprzestrzeni, może to mieć bardzo poważne skutki także dla człowieka. Mniej pszczół to mniej zapylonych roślin i tym samym mniejsze zbiory.

"Wolne dni w roku szkolnym 2016/2017"

źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto