Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atak smogu w Krakowie. Normy przekroczone sześciokrotnie [ZDJĘCIA]

red.
Smog w  Krakowie
Smog w Krakowie Anna Kaczmarz
Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przybiera na sile. Największe stężenie pyłu występuje teraz w okolicy Nowej Huty, Kurdwanowa i os. Wadów. Trochę lepszym powietrzem oddychają mieszkańcy Nowego Targu i Skawiny.

Ze względu na stwierdzone przekroczenie średniego poziomu stężenia pyłu PM10 powyżej 150 µg/m3 na stacjach pomiarowych na terenie Krakowa, środa będzie trzecim dniem w tym roku darmowych przejazdów autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi – maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie. Dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów.

Darmowa komunikacja zostaje wprowadzona w środę 11.01.2017 r., w godzinach 00:00-24:00

[sc]ZOBACZ TAKŻE: Smog zaatakował całą Polskę. Pomóc nam może tylko wiatr. Darmowa komunikacja w Krakowie[/sc]
We wtorek rano najgorsze powietrze w Krakowie było w centrum - na stacji pomiarowej przy ul. Dietla o godz. 9 odnotowano stężenie PM10 na poziomie 163 µg/m3. Tutaj poziom zanieczyszczenia zaczął spadać, aby ponownie w godzinach popołudniowych zacząć rosnąć i o godz. 14 osiągnąć 173 µg/m3.

W całej Małopolsce najgorzej było w Skawinie, gdzie o godz. 8 pyłomierz pokazał 266 µg/m3.

Smog utrzymuje się w całej Małopolsce od weekendu. W krytycznym momencie dopuszczalna norma zanieczyszczenia pyłem PM10 wynoszącą 50 µg/m3 była przekroczona niemal dziewięciokrotnie. Rekord zanieczyszczenia powietrza padł w Olkuszu, gdzie w poniedziałek pyłomierze pokazały stężenie na poziomie 434 µg/m3. W Krakowie stacje pomiarowe w szczycie zanieczyszczenia wskazywały wartości około 300 µg/m3.

[sc]CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siarczyste mrozy i duszący smog zaatakowały Kraków. Pękały szyny tramwajowe, rury ciepłownicze [/sc]
W niedzielę największe stężenie pyłu w Krakowie odnotowano rano na stacji pomiarowej przy al. Krasińskiego o godz. 5. Poziom pyłu PM10 wynosił tutaj aż 370 µg/m3 przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3, a przy ul Dietla o godz. 6 było 285 µg/m3. W Bronowicach przy ul. Złoty Róg o godz. 4 zanotowano 351 µg/m3, a w Kurdwanowie najgorzej było o godz. 1 w nocy - 323 µg/m3. W Nowej Hucie o godz. 7 stwierdzono 277 µg/m3, a przy ul. Telimeny 241 µg/m3.

O godzinie 14 w środę w stacjach pomiaru zanotowano następujące wyniki stężenia pyłu PM10:

  • Aleja Krasińskiego - 318 µg/m3 (dane z godz. 15)
  • Kraków - Kurdwanów - 240 µg/m3
  • Kraków - ul. Dietla - 404 µg/m3
  • Kraków, os. Piastów - 246 µg/m3
  • Kraków, os. Wadów - 137 µg/m3
  • Kraków, ul. Telimeny - 260 µg/m3 (dane z godz. 14)
  • Kraków, ul. Złoty Róg - 318 µg/m3
  • Nowa Huta - 214 µg/m3
  • Nowy Sącz - 134 µg/m3
  • Nowy Targ - 134 µg/m3
  • Olkusz - 53 µg/m3
  • Skawina - 276 µg/m3
  • Tarnów - 91 µg/m3
  • Trzebinia - 113 µg/m3
  • Zakopane - 49 µg/m3

Jednogodzinne stężenia pyłu PM10 w Krakowie i Małopolsce:

Na podstawie danych z automatycznych stacji pomiarowych WIOŚ w Krakowie, www.malopolska.pl

WIDEO: Fatalny stan powietrza nad Polską. "Nie powinno się palić odpadami kopalnianymi"

Źródło: TVN24/x-news

W okresach większego stężenia smogu, nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m³) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Wyniki pomiarów jakości powietrza w Krakowie można śledzić w internecie - na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: monitoring.krakow.pios.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto