Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bocheńska strefa kusi kolejnych inwestorów

Małgorzata Więcek-Cebula
W Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej wolnych jest jeszcze około 30 hektarów. Na jej atrakcyjność dla inwestorów duży wpływ ma między innymi bliskie sąsiedztwo z autostradą A4
W Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej wolnych jest jeszcze około 30 hektarów. Na jej atrakcyjność dla inwestorów duży wpływ ma między innymi bliskie sąsiedztwo z autostradą A4 um Bochnia
Na terenach koło autostrady swoją fabrykę chce wybudować firma z Japonii. Ale to nie jedyny zakład, który powstanie w tym miejscu.

Bochnia ma szansę stać się takim potentatem przemysłowym jak Niepołomice. Bocheńską Strefą Aktywności Gospodarczej zainteresowali się przedstawiciele Mabuchi Motor. Największy na świecie producent małych silników elektrycznych chce zainwestować w Bochni 360 mln zł i dać zatrudnienie 400 osobom.

- Jestem przekonany, że za Japończykami pójdą inne firmy, podobnie jak to miało miejsce kilka lat temu w Niepołomicach - mówi Stanisław Bukowiec, przewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Parku Technologicznego.

To przedstawiciele KPT zaproponowali Mabuchi Motor działki w bocheńskiej strefie, która jest częścią krakowskiego parku. Rozmowy toczyły się od kilku miesięcy.

Szczegółowe informacje na temat japońskiej inwestycji przedstawione zostaną jutro. W bocheńskim magistracie gościć będzie delegacja Mabuchi Motor. O tym, że Japończycy spotkanie traktują bardzo poważnie świadczy choćby skład kilkuosobowej delegacji. Do Bochni przyjedzie Hiroo Okoshi - prezes korporacji oraz szefowie najważniejszych departamentów w tej firmie.

W Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej funkcjonują na razie dwie fabryki, w których zatrudnionych jest około 300 osób.

Trzeci zakład jest już prawie gotowy i jego uruchomienie planowane jest w najbliższych tygodniach. Tereny w strefie kupiło jak dotąd siedem firm: Werner Kenkel, Gór-Stal, Hal-Mont, Gerex, Wielobranżowy Zakład Produkcyjno-Usługowy Krzysztof Tomala z siedzibą w Mikluszowicach oraz Cargo-Stal s.c. Kilka dni temu uczynił to również Bardusch Polska Sp. z o.o.

Dwie ostatnie transakcje przerwały złą passę trwającą od kwietnia 2015 r. Mówiło się nawet o pewnego rodzaju marazmie, a także fatalnej polityce promocyjnej bocheńskiego urzędu miasta.

- Rozmowy z inwestorami trwały cały czas - odpiera zarzuty Tomasz Ryncarz, szef promocji magistratu. Jak dodaje - zainteresowanie bocheńską strefą było i jest cały czas duże.

- Zdarzało się wprawdzie, że niektórzy inwestorzy wycofywali się z negocjacji, bo na przykład przepadały przyznawane im dotacje - tłumaczy.

W tej chwili wszystko jest jednak na dobrej drodze. Do zagospodarowania w BSAG jest kilkanaście modułów o powierzchni w sumie około 30 ha. Japończycy są zainteresowani jedną trzecią tego terenu.

ZOBACZ TAKŻE: Święto Niepodległości. Przez Kraków przeszedł pochód patriotyczny

autorka: Nicole Makarewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto