Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bocheńskie Planty Salinarne czeka przebudowa. Będą nowe alejki, fontanna multimedialna i elementy małej architektury. Ogłoszono przetarg

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Przebudowa bocheńskich Plant Salinarnych ma potrwać 15 miesięcy, miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy
Przebudowa bocheńskich Plant Salinarnych ma potrwać 15 miesięcy, miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy UM Bochnia
Planty Salinarne w Bochni, czyli położony nieopodal centrum miasta park o powierzchni ponad trzech hektarów, stoją przed gruntowną przebudową. Zaniedbany w ostatnich latach teren ma się stać bardziej przyjazny dla mieszkańców i turystów. Powstaną nowe alejki, fontanna, pomnik górnika z koniem i wagonikiem, a także kolejne dwa gwarki, czyli miniaturowe figurki nawiązujące do salinarnej historii Bochni. Nie zabraknie również wycinek i nowych nasadzeń.

Po zakończeniu przebudowy Rynku i jego najbliższego otoczenia, władze Bochni postanowiły poprawić estetykę Plant Salinarnych. Ogród powstał w połowie XIX wieku w miejscu dawnego placu żupnego, na którym przed wiekami handlowano solą z bocheńskiej kopalni. Planty mają 3,2 hektara powierzchni i są wpisane do rejestru zabytków przyrody. Rośnie tam prawie 400 drzew 33 gatunków i 18 gatunków krzewów.

Władze Bochni od lat starały się o pieniądze zewnętrzne na przebudowę Plant, nareszcie z sukcesem. Kilka miesięcy temu pozytywnie rozpatrzono wniosek o dotację z rządowego programu Polski Ład. Udało się uzyskać 11,7 mln zł.

W ramach inwestycji powstaną nowe alejki z nawierzchni parkowej i fontanna multimedialna z projekcją obrazu na tzw. ścianie wodnej w miejscu obecnego placu zabaw. Nowym elementem będzie pomnik górnika, konia kopalnianego i wagonik, które staną w rejonie odnowionej Kuźni, tuż obok tężni solankowej.

- Trud pracy górnika i jego wiernego przyjaciela z podziemnych wyrobiskach w kopalni soli znajdzie swoje miejsce pejzażu miasta - zapowiada Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Powstaną również dwa kolejne gwarki, nawiązujące do solnej historii Bochni. Jeden z nich, obok altany, będzie przedstawiał muzyka orkiestry salinarnej, drugi, obok Muzeum Motyli - będzie nawiązywał do specyfiki tej placówki.

Do usunięcia przewidziano blisko 90 drzew kilkadziesiąt krzewów, a zaplanowano ok. 50 nowych nasadzeń.

Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonanie robót budowlanych. Wykonawca będzie miał 15 miesięcy na wykonanie zleconych prac, a zatem bochnianie powinni cieszyć się odnowionymi Plantami nie wcześniej niż wiosną 2024 roku.

Niestety, rewaloryzacja Plant Salinarnych nie obejmuje stojącego w ich sąsiedztwie niszczejącego budynku po dawnym zamku żupnym. Jego przebudowa, według urzędniczych szacunków, może pochłonąć 20 mln zł.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Jak żyją Polacy w Katarze?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto