PM
260 zawodników z pięciu krajów Europy rywalizowało w niezwykłym biegu - 212 metrów pod ziemią. 6-8 marca odbyła się XVI edycja 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego w Kopalni Soli Bochnia. Jest to unikatowa w skali świata impreza sportowa.

FLESZ - Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

W sobotę, tuż po godzinie 10 rozpoczęły się zmagania, które poprzedziło uroczyste otwarcie imprezy w którym uczestniczyli Burmistrz Miasta Bochnia - Stefan Kolawiński. Przez 12 godzin biegacze pokonywali trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi w zabytkowych wyrobiskach Kopalni Soli Bochnia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdy z nich dał z siebie 100 procent. Podczas każdej kolejnej godziny biegu coraz wyraźniej widać było zmęczenie zawodników. Coraz większa była też ich determinacja do pokonywania kolejnych pętli trasy. Potwierdzeniem zaciętej walki były ciągłe zmiany miejsc drużyn w klasyfikacji, którą setki osób śledziło w Internecie poprzez aktualizowane na żywo wyniki. O godzinie 22 nastąpił koniec sportowego współzawodnictwa. Uczestnicy udali się na zasłużony odpoczynek do podziemnej sypialni.

Sportowe zmagania wygrała drużyna Przyjaciele Ratowników Górniczych Ruch Chwałowice, pokonując dystans 203 km 492 m. Tym samym mocno wyśrubowany rekord zawodów, ustanowiony w 2013 roku przez drużynę Meble KLER, nadal nie został złamany.

W tegorocznej edycji biegu udział wzięli zawodnicy z Polski, Niemiec, Czech, Litwy oraz Słowacji – relacjonuje Dyrektor Biegu Tomasz Głód. Wszystkie drużyny pokonały łącznie 9 659,721
km - dodaje.

W niedzielę, po zwiedzaniu podziemnej ekspozycji multimedialnej, odbyło się zakończenie biegu.
Każda drużyna, niezależnie od zajętego miejsca stanęła na podium otrzymując brawa od biegowej braci, a jej uczestnikom wręczono pamiątkowe medale. Podczas uroczystości nie zabrakło niespodzianek i pięknych, wzruszających chwil. Tradycyjnie już podczas niedzielnego świętowania wręczano też dodatkowe nagrody. Do szczęśliwców powędrowały zaproszenia na imprezy biegowe, książki, torby sportowe i tablety. Uroczystej dekoracji zawodników dokonywali Prezes Kopalni Soli Bochnia - Maciej Kuszlik oraz Tomasz Głód - Dyrektor Zawodów.