Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: archeolodzy prześwietlą Rynek w poszukiwaniu XIV-wiecznego ratusza

Małgorzata Więcek-Cebula
- Odwierty na naszym Rynku zostaną przeprowadzone w dwunastu punktach miasta specjalnym świdrem - mówi  Marek Materna z Muzeum im. Stanisława Fischera
- Odwierty na naszym Rynku zostaną przeprowadzone w dwunastu punktach miasta specjalnym świdrem - mówi Marek Materna z Muzeum im. Stanisława Fischera Małgorzata Więcek-Cebula
Będą szukać pozostałości XIV-wiecznego ratusza, miejskiej wagi, kopalnianych szybów i obiektów usługowych, które funkcjonowały na bocheńskim Rynku kilkaset lat temu. W poniedziałek rusza pierwszy etap badań archeologicznych, do wykonania których bocheńskie władze samorządowe przekonał Marek Materna z Muzeum im. Stanisława Fischera.

Czytaj także: Bochnia doceniła skromną działaczkę

Będą one miały charakter rozpoznawczy. Dzięki dwunastu odwiertom specjaliści ustalą, czego będą szukać, przekopując centrum miasta wiosną przyszłego roku podczas drugiego etapu badań. Wykonanie odwiertów rozłożono na trzy dni. Nad ich przebiegiem czuwać będzie Marta Wardas-Lasoń z krakowskiej AGH, która podobne ekspertyzy wykonywała już w Krakowie.

Świder, który zostanie ręcznie wkręcony 4 m w głąb ziemi ma 22 cm średnicy. - Już po pierwszych odwiertach zorientujemy się, jak będą wyglądały wykopaliska i czego możemy się spodziewać, penetrując ziemię pod płytą - wyjaśnia Marek Materna.

Dokładne wyniki badań mają być gotowe pod koniec sierpnia. W tym roku zaplanowano jeszcze trzy dodatkowe badania: elektrooporowe, georadarowe i geomagnetyczne. Ich wyniki zostaną opublikowane jesienią. Na ich podstawie powstanie plan kolejnych działań.

Wstępnie założono, że badania wykopaliskowe na Rynku zostaną przeprowadzone pomiędzy kwietniem a październikiem przyszłego roku. Raport analizujący to, co zostanie odkryte, ma być gotowy na przypadającą w lutym 2013 roku 760. rocznicę lokacji Bochni.

Pomysł na sprawdzenie tego, co kryje się pod płytą bocheńskiego Rynku, narodził się, gdy powstał projekt rewitalizacji centrum Bochni. - Nawet gdybyśmy takich badań nie zaplanowali, zostałyby one narzucone ustawowo. Tak stanowi prawo - tłumaczy Marek Materna.

W Bochni ich przeprowadzenie jest historyczną koniecznością. Nigdy do tej pory dokładnie nie sprawdzono, czy pod Rynkiem nie ma pozostałości zabytków sprzed kilkuset lat. Co prawda, w 2007 roku prześwietlono niewielki fragment centrum miasta, ale ze względu na skąpe środki przeznaczone na to badanie, a także tylko jedną metodę, którą wówczas zastosowano (pracowano z wykorzystaniem georadaru), wyniki tej analizy nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Nie wykluczyły jednak, że kilka metrów pod płytą są pamiątki sprzed kilku wieków.

Za pierwszy etap badań zapłaci miasto, które na ten cel przeznaczyło 34 tysiące złotych.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto