Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Będzie rządowe wsparcie na budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego i hospicjum w Bochni? Pomoc zadeklarował wiceminister

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Budowa w Bochni zakładu opiekuńczo-leczniczego wraz z hospicjum ma otrzymać rządowe wsparcie - informują władze powiatu. Deklarację wsparcia inwestycji złożył wiceminister nauki i senator z okręgu tarnowskiego Włodzimierz Bernacki podczas spotkania ze starostą Adamem Kortą.

FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń

Rządowe wsparcie na budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego i hospicjum w Bochni

Obecny oddział opiekuńczo-leczniczy w Bochni znajduje się w budynku szpitala powiatowego i ma zaledwie 20 miejsc. Potrzeby natomiast są znacznie większe. Powiat bocheński planuje budowę nowego budynku dla ZOL-u i hospicjum stacjonarnego dla blisko 100 pacjentów w tym 24 hospicyjnych przy ul. Karolina.

Jak podają władze powiatu, inwestycję będzie realizował szpital. Zabezpieczona została działka, gotowy jest również projekt techniczny, komplet uzgodnień i pozwoleń. - Powiat bocheński złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji - mówi Mateusz Mulka ze Starostwa Powiatowego w Bochni.

Ponieważ sytuację w służbie zdrowia komplikuje pandemia, co powoduje że w bocheńskim szpitalu zwiększana jest liczba łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, starosta bocheński zaproponował, aby przyspieszyć planowaną budowę ZOL-u wraz z hospicjum. W nowym budynku powstałby tymczasowy oddział na cele hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Docelowo opiekę znalazło by tam nawet 150 pacjentów.

- Na taką propozycje pozytywnie odpowiedział Wiceminister Nauki i senator z okręgu Tarnowskiego Włodzimierz Bernacki. Podczas spotkania ze starostą, w którym uczestniczył szef klubu PiS w Radzie Powiatu Paweł Leśniak, Włodzimierz Bernacki zadeklarował, że inicjatywa budowy ZOL-u wraz hospicjum może liczyć na poparcie władz centralnych - mówi Mateusz Mulka.

Starosta Adam Korta zwraca uwagę, że budowa ZOL i hospicjum to niezwykle ważna dla mieszkańców powiatu inwestycja, która "powinna łączyć, a nie dzielić". Szacunkowy koszt budowy to ponad 20 milionów złotych, co przekracza możliwości finansowe powiatu.

- Dziękuję Panu Ministrowi, że zadeklarował pomoc w pozyskaniu dofinansowania na poziomie rządowym. Sam ZOL i hospicjum będą miały ok 100 miejsc, ale po modyfikacjach dla pacjentów covidowych będzie można stworzyć nawet 150 miejsc - mówi Adam Korta.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto