Bochnia-Brzesko. Liczą na pieniądze z "Polskiego ładu", ale boją się skutków obniżki podatków. Jakie wnioski złożyły samorządy?

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Bochnia stara się o pieniądze na przebudowę mostu nad potokiem Babica na ulicy Parkowej, prowadzącego w stronę Parku Uzbornia, obiekt jest mocno zniszczony, minionej wiosny zagrodzono połowę przeprawy
Bochnia stara się o pieniądze na przebudowę mostu nad potokiem Babica na ulicy Parkowej, prowadzącego w stronę Parku Uzbornia, obiekt jest mocno zniszczony, minionej wiosny zagrodzono połowę przeprawy Paweł Michalczyk
Udostępnij:
Samorządy z powiatów bocheńskiego i brzeskiego złożyły wnioski o przyznanie środków na inwestycje w ramach programu „Polski ład”. Wśród włodarzy pojawiają się jednak głosy, że wprowadzenie w życie programu rządowego będzie oznaczać też poważne straty w budżetach gminnych.

FLESZ - Polacy nie mają oszczędności

„Polski ład” zakłada m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku i wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego. Wielu samorządowców obawia się, że ubytek dochodów z tytułów podatków PIT i CIT zagrozi finansom miast i gmin, szczególnie w tzw. wydatkach bieżących. Jak wynika z wyliczeń Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, na reformie podatkowej samorządy lokalne stracą w ciągu 10 lat ok. 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska 27 mld.

Po trzy wnioski o dofinansowanie z "Polskiego ładu"

Bochnia złożyła trzy projekty o dofinansowanie w ramach „Polskiego ładu”. Są to rewaloryzacja Plant Salinarnych (wartość to 8,95 mln zł), przebudowa ulicy Partyzantów (8,95 mln zł) oraz odbudowa mostu nad Babicą na ulicy Parkowej (2 mln zł). Do każdego z zadań wkład własny miasta wynosiłby odpowiednio 900 tys. zł, 450 tys. zł i 100 tys. zł.

- Oczywiście zadań o podobnej wadze i znaczeniu można by było znaleźć w Bochni więcej, ale staraliśmy się wybrać także takie, jakie mają specjalne znaczenie - mówi Andrzej Koprowski z urzędu miasta Bochnia.

Jego zdaniem projektem, który ma bardzo duże znaczenie dla lokalnych przedsiębiorców, byłaby przebudowa ul. Partyzantów. - Oprócz usprawnienia układu komunikacyjnego, chcemy wyeliminować występujące tam często podtopienia, budując m.in. zbiorniki retencyjne.

Według wyliczeń Związku Miast Polskich, Bochnia rocznie straci na programie „Polski ład” 9 643 296 zł. Urzędnik magistratu ostrożnie jednak odnosi się do tych szacunków.

- Dopóki nie będzie dokładnie wiadomo, co i jak ma wyglądać, jak będzie kierowany strumień dofinansowań i na jakich warunkach, oraz jak zmiany w opodatkowaniu wpłyną na budżet, to możemy się tylko przyglądać przepychankom, w których jedni nas będą przekonywać o Armagedonie, a drudzy o raju - dodaje Koprowski.

Swoje trzy projekty do „Polskiego ładu złożyły też władze powiatu bocheńskiego. Opiewają w sumie na 67 mln zł. Każdy z nich obejmuje remonty dróg. Wśród nich jest mocno zniszczony odcinek od Nowego Wiśnicza do Lipnicy Murowanej, a także będąca w również fatalnym stanie droga od węzła autostradowego w kierunku Uścia Solnego.

w Brzesku wniosek o skaterpark i nadbudowę piętra szpitala

Brzesko wystąpiło o dofinansowanie m.in. na budowę skateparku na osiedlu Słotwina. Obiekt o powierzchni 600 metrów kwadratowych w Parku Leśnym miałby być wyposażony w minirampę, grinbox, fanbox, quarterpipe, lampy solarne, ławki, w tym jedną solarną, wreszcie nowe nasadzenia drzew. Wartość inwestycji to blisko 1 mln zł, z czego dotacja stanowiłaby 893 tys. zł.

Kolejne dwa projekty gminy Brzesko dotyczą remontu dróg gminnych. Pierwszej o długości ok. 2 kilometrów w Porębie Spytkowskiej, łączącej gminę Brzesko z gminą Nowy Wiśnicz (wartość inwestycji 1,25 mln zł, a dotacja 1,18 mln zł). Druga z inwestycji drogowych obejmowałaby odcinek w Brzesku od ul. L. Solskiego w stronę autostrady A4. Wartość inwestycji to blisko 1 mln zł, a dotacja 912 000 zł).

Związek Miast Polskich wyliczył, że również Brzesko straci na programie rządowym. Burmistrz Brzeska podziela te obawy.

- „Polski ład” spowoduje, że do budżetu wpłynie nam 8 milionów złotych mniej w postaci podatku PIT. Wpływy z PIT-u to dochody bieżące, mają one zrównoważyć wydatki bieżące. Mając niższe dochody bieżące muszę ograniczać wydatki bieżące. Jeżeli w tym obszarze nie będziemy mieli równowagi, nie będziemy mieli nadwyżki operacyjnej, czyli nie będziemy mieli wkładu własnego do inwestycji. Czekam cały czas na przepisy wykonawcze, które w sposób jasny pokażą, na co mamy z drugiej strony liczyć - mówi Tomasz Latocha.

Ambitne projekty złożył do „Polskiego ładu” również powiat brzeski. Wśród nich są nadbudowa piętra szpitala z utworzeniem oddziału rehabilitacji pocovidowej w budynku D, w którym znajduje się kuchnia, poradnia chorób płuc i oddział płucny. Wartość projektu to ponad 37 mln zł, a dofinansowanie - 30 mln zł. Pozostałe dwa projekty dotyczą inwestycji drogowych: przebudowy dróg powiatowych na kwotę 37 mln zł (również tu dotacja wyniosłaby ok. 30 mln zł) oraz budowy chodników przy drogach powiatowych z poszerzeniem jezdni za kwotę ponad 5,2 mln zł (wnioskowana dotacja to 5 mln zł).

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie