Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia-Brzesko: tlenek węgla to cichy zabójca

Małgorzata Więcek-Cebula
Strażacy  dysponują odpowiednim urządzeniem, które potrafi określić stężenie tlenku węgla
Strażacy dysponują odpowiednim urządzeniem, które potrafi określić stężenie tlenku węgla
Uwaga na tlenek węgla. Panujące obecnie warunki atmosferyczne powodują pogorszenie cyrkulacji powietrza. Mają także fatalny wpływ na funkcjonowanie przewodów dymowych i kominowych. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia bocheńscy strażacy brali udział w dwóch akcjach ratowniczych. W obu przypadkach było o włos od tragedii. Mniej szczęścia mieli mieszkańcy powiatu brzeskiego, gdzie ostatnio tlenkiem węgla zatruły się śmiertelnie dwie kobiety.

Ten bezbarwny i bezwonny gaz był przyczyną śmierci 40-letniej mieszkanki Brzeska. Martwą kobietę znalazł jej znajomy, leżała w wannie. Na kolejną ofiarę nie trzeba było długo czekać. Kilka dni później tlenkiem zatruła się 35-letnia kobieta a jej 68-letnia matka trafiła do szpitala. W pomieszczeniu, w którym odnaleziono kobiety, był piec kaflowy.
W bloku przy ulicy Kolejowej w Bochni także doszło do zatrucia, domownicy jednak mieli więcej szczęścia. Nikt nie zginął. Pomiary wykonane przez strażaków wykazały duże przekroczenie norm, jesli chodzi o tlenek węgla w łazience, kuchni oraz dwóch pokojach. Niezależnie od piecyka łazienkowego, źródłem emisji czadu mógł być też piec kaflowy służący do ogrzewania mieszkania.

Z kolei w domu jednorodzinnym przy ulicy Brzeźnickiej w Bochni kilka dni temu stwierdzono pęknięcie przewodu kominowego. Na szczęście zostało ono jednak w porę zauważone przez mieszkańców. Gdyby do tego doszło w godzinach nocnych, mogłoby dojść do tragedii.

Wszystkie te przykłady dowodzą, że problemu nie można bagatelizować, przekonują strażacy z Bochni.
- Tlenek węgla to bardzo niebezpieczny gaz. Jest bezbarwny i bezwonny, nie można go wykryć za pomocą żadnego ze zmysłów dostępnych człowiekowi. Zarazem jest bardzo trujący nawet w najmniejszych stężeniach - podkreśla - Gerard Wydrych, rzecznik prasowy KP PSP Bochnia.

Szybkie wykrycie czadu i podjęcie stosownych działań (wyłączenie piecyka, otwarcie okna, szybkie opuszczenie miejsca zagrożenia) jest możliwe praktycznie tylko przez zastosowaniu czujników tlenku węgla.
- Urządzenia te są dostępne w sprzedaży również na terenie Bochni. Można je kupić już nawet za 40 złotych - informuje rzecznik bocheńskich strażaków, przekonując, że to opłacalna inwestycja.

Warto pamiętać, że minimalnie występujące stężenia tlenku węgla mogą powodować systematyczne pogarszanie stanu zdrowia, niejednokrotnie dając objawy zbliżone do grypy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto