18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: by kobietom rodziło się lepiej!

Paulina Korbut
Na nowych mieszkańców powiatu bocheńskiego czeka teraz porodówka na miarę XXI wieku
Na nowych mieszkańców powiatu bocheńskiego czeka teraz porodówka na miarę XXI wieku Paulina Korbut
Najpierw wchodzisz na parter budynku przez automatycznie rozsuwane drzwi. I od razu uderza to, że jest mało "szpitalnie". Ściany pomalowane na ciepły, waniliowy kolor zamiast odrzucającej zieleni.

Obok wejścia do poradni stoją stylowe i wygodne siedziska, a na ścianach wiszą eleganckie reprodukcje. Tutaj znajdują się gabinety do pobrań i poradnia dla kobiet. Od razu też widać windę - bez problemu można więc dostać się na pozostałe trzy piętra.

Na pierwszym znajduje się oddział ginekologii, na drugim oddział położnictwa i blok porodowy. Najwyżej umieszczono drugą część oddziału położnictwa oraz neonatologię, gdzie będą leczone noworodki, które urodziły się z wadami wrodzonymi oraz schorzeniami. Jak podkreślają pracownicy - to prawdziwe centrum dla kobiet i przyszłych mam.

- Może to zabrzmi nieskromnie, ale jestem przekonany, że takiego oddziału nie mają nawet w Krakowie - mówi z dumą Jan Klasa, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa.

Wszystko dlatego, że oddział został wybudowany od podstaw według najnowszych standardów. Można było wszystko przemyśleć i spokojnie rozplanować.
- A nie, jak w przypadku dostosowań, które wykonuje się w starych częściach. Wiadomo, że wtedy pole manewru jest mocno ograniczone - podkreśla ordynator.
Inwestycja rozpoczęła się w bocheńskim szpitalu w 2009 roku. Na lokalizację w starym budynku skarżyli wszyscy - pacjentki, rodziny i pracownicy. Było bardzo ciasno - dyrekcja miała też poważny problem z wprowadzeniem prac dostosowawczych.

Szansa na porodówkę na miarę XXI wieku pojawiła się w momencie, gdy szpitalowi udało się pozyskać pieniądze z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu dofinansowaniu do bocheńskiej lecznicy trafiło 8 mln zł. Ponad 5 mln złotych dołożyło Starostwo Powiatu Bocheńskiego. Oprócz tego szpital musiał postarać się o własne środki. Zaciągnięto więc kredyt na 3,5 mln zł.

Prace budowlane przeprowadzono w zawrotnym tempie - w zaledwie 15 miesięcy.

Teraz z nowego oddziału mogą zacząć korzystać pacjentki. Pokoje dla przyszłych mam są bardzo przytulne - przeważnie jedno- i dwuosobowe. W paru przypadkach w jednej sali będą przebywać naraz cztery pacjentki. W pokojach ulokowano na stałe kącik do pielęgnacji małych pacjentów, łóżeczka dla noworodków, telewizor, a także... kable internetowe.

- Przyszła mama będzie więc miała możliwość korzystania z poczty e-mailowej czy komunikatorów. W przyszłości planujemy hotspot, wtedy korzystanie z internetu będzie wygodniejsze - zdradza Klasa.

Każdy pokój ma także własną łazienkę. Jak podkreślają zapytane przez nas mamy, to był jeden z głównych mankamentów "starej" porodówki w Bochni.
Co więcej, prawie cały budynek jest klimatyzowany. W bloku porodowym znajdują się sale do porodów rodzinnych i specjalistyczna wanna do porodu w wodzie, którą sprowadzono z Wielkiej Brytanii.

- Operacje ginekologiczne będą wykonywane w ogólnej sali chirurgicznej, która również wyremontowana i jest wyposażona w bardzo nowoczesny sprzęt - dodaje ordynator.

Warunki w nowym oddziale są imponujące. Administracja szpitala w czasie oficjalnego otwarcia nie kryła zadowolenia. Bardziej sceptyczne są jednak same pacjentki.

- Czy te pomalowane ściany i obrazy pomogą w tym, żeby to wszystko mniej bolało? - pyta Magda, która w środę jeszcze ciągle czekała na urodzenie synka.
Wśród różnych opinii pojawiały się także głosy, że oprócz sprzętu najważniejsi są ludzie.

- Życzliwa atmosfera to podstawa. Jestem ciekawa, czy te wszystkie "cuda", które są na oddziale, będą faktycznie używane. Jak choćby ta wanna do porodów - dorzuca pacjentka, która prosi o anonimowość.

W bocheńskim szpitalu zapewniają, że tak będzie. A pracownicy będą poddawani wszelkim koniecznym szkoleniom.

Na nowym oddziale znajduje się m.in. nowoczesna wanna do porodów. Jak jednak zauważają lekarze, niewiele pacjentek korzysta z tego rozwiązania. Warto wiedzieć, że poród w wodzie ma wiele zalet. Dla matki to przede wszystkim mniejszy ból. Ciepła woda sprawia, że kobieta czuje się bardziej uspokojona, a przez to cały poród przebiega szybciej. Łatwiej też przybrać wygodną pozycję.

Dla noworodka to także same plusy. Łagodne przejście z "wody do wody" zmniejsza szok, oddziaływanie dźwięków i światła nie jest tak bardzo intensywne. Ponadto rzadziej występują przypadki niedotlenienia.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda
prawda o kryminalnej Małopolsce
www.kryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

Najświeższe relacje. Najnowsze informacje z Mistrzostw Świata w siatkówce 2010 www.trzeciset.polskatimes.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto