MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia chce ratować dawny Zamek Żupny, niedługo zostanie ogłoszony przetarg na rozpoczęcie prac "ratunkowych"

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na pierwszy, "ratunkowy" etap prac przy renowacji zamku żupnego w Bochni. Podupadły obiekt przy ulicy Regis naprzeciwko Plant Salinarnych już dawno przestał być wizytówka miasta, ale ma się zmienić w jego perełkę. Potrzebne są jednak ogromne pieniądze.

Historia Zamku Żupnego w Bochni sięga XIV. wieku, do dziś zachowało się tylko jego skrzydło północne, gruntownie przebudowane w 1875 r.

Bocheński magistrat niebawem ogłosi przetarg na pierwszy etap rewaloryzacji obiektu. - Niestety upływ czasu od momentu, kiedy przygotowaliśmy projekt do dnia dzisiejszego, powoduje powolną degradację istniejącej substancji, co widać nawet z perspektywy ulicy - mówi Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

W marcu radni wyrazili zgodę na zwiększenie finansowania o kolejne 500 tys. zł planowanej inwestycji, w budżecie zapisana jest już kwota 803 tys. zł w ramach Polskiego Ładu. - Chcemy zwiększenia zaangażowania finansowego, aby zrealizować zakres prac, który będzie zarazem realizacją pierwszego etapu rewaloryzacji Zamku Żupnego. W kolejnych miesiącach to zadanie powinno wejść także jako zadanie wieloletnie i mieć zapewnione dalsze finansowanie, przy zdecydowanym oczywiście w przyszłości wsparciu środków zewnętrznym, aby za kilka masz bocheński zamek oddać mieszkańcom i turystom - dodaje Cerazy.

Bocheński Zamek Żupny, choć nie stanowi dziś wizytówki otoczenia Plant Salinarnych, ma istotne znaczenie dla solnego dziedzictwa Bochni.

- Każdy, kto choć trochę zna historię naszego miasta, zdaje sobie sprawę z tego, że jest to obiekt świadczący o historii, wielkości miasta i żupy solnej. Ratusz miejski na naszym Rynku Głównym został rozebrany przez Austriaków, więc Zamek Żupny jest jednym z niewielu obiektów, który pozostał jako element autentycznej substancji zabytkowej jako świadek historii i tożsamości Bochni.

Bocheński Zamek Żupny jest drugim w Polsce po wielickim, stąd starania władz miasta o jego ocalenie.

- Badania, które były prowadzone kilka lat temu, pokazały że mamy do czynienia z obiektem, który tak naprawdę posiada w sobie ślady jeszcze starszej budowli. Mam nadzieję, że wystarczy energii tym, którzy będą podejmować kolejne decyzje tak, aby Zamek odzyskał właściwe sobie miejsce w pejzażu naszego królewsko-górniczego miasta, jako drugi zamek żupny w Polsce. Jestem przekonany, że po rewaloryzacji zamku w formie, jaką zaplanowano w projekcie, mieszkańcy będą dumni z tego, że uratowano od zapomnienia kawał historii Bochni - dodaje Robert Cerazy.

Pełna rewaloryzacja Zamku Żupnego w Bochni jest szacowana na ok. 20 mln zł.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bochnia chce ratować dawny Zamek Żupny, niedługo zostanie ogłoszony przetarg na rozpoczęcie prac "ratunkowych" - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto