Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: duża kasa na wodociągi

Mirosław Cisak
Wielu mieszkańców powiatu bocheńskiego nadal nie ma dostępu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Problemy dotyczą przede wszystkim terenów wiejskich. Wkrótce sytuacja ulegnie jednak znaczącej poprawie. Gminy powiatu bocheńskiego dostaną w sumie 15,6 miliona złotych dotacji unijnych na inwestycje w ramach programu "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" w zakresie gospodarki wodno-ściekowej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Mamy XXI wiek i wciąż nie dotarły do nas tak podstawowe rozwiązania - mówi Rafał Biłos, mieszkaniec Rozdziela.
Granty zostaną przeznaczone zarówno na budowę, jak i rozbudowę sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Najwięcej trafi do gminy Trzciana. Samorząd otrzyma 4 miliony złotych na wybudowanie sieci wodociągowej w miejscowościach Kamionna, Rdzawa, Kierlikówka, Ujazd i Trzciana. Całość zadania ma wynieść ok. 8,3 mln złotych.

- Potrzeby naszej gminy są ogromne. Prawie żadne z gospodarstw nie jest podłączone do zbiorczej sieci wodociągowej - mówi Józef Nowak, wójt gminy Trzciana.
Obecnie mieszkańcy tej gminy korzystają z prywatnych ujęć wody. Do sieci podłączone są tylko budynki użyteczności publicznej i kilkadziesiąt gospodarstw w centrum Trzciany. Zaplanowane prace nie rozwiążą jednak wszystkich problemów z dostępem do wody. Po ich wykonaniu 50 procent gospodarstw będzie miało zapewniony dostęp do sieci wodociągowej. Urzędnicy dysponują już niezbędną dokumentacją projektową potrzebną do budowy wodociągów. Wkrótce ma być ogłoszony przetarg na wykonanie prac, które powinny ruszyć w pierwszej połowie tego roku.

- Jestem szczęśliwy, że udało się uzyskać to dofinansowanie. Mam oczywiście świadomość, że wystarczyło dobrze przygotować wniosek, aby otrzymać kasę - przyznaje Józef Nowak. Gmina stara się również o dofinansowanie budowy kanalizacji ze środków unijnych. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w sierpniu.
Pieniądze na rozbudowę sieci wodociągowej otrzymają również gmina Drwinia (164 tys. złotych na rozbudowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków w miejscowości Ispina), gmina Łapanów (prawie 4 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej w całej gminie) oraz gmina Żegocina (1,3 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w miejscowości Łąkta Górna i Żegocina).

- Mamy nie najlepsze źródło w Żegocinie i chcemy stworzyć mieszkańcom możliwość dostępu do dobrej wody pitnej przez stwarzanie możliwości podłączania się do sieci - przyznaje Jerzy Błoniarz, wójt gminy Żegocina.
Teraz około 70 procent gospodarstw w gminie Żegocina podłączonych jest do sieci wodociągowej, a 60 procent do kanalizacyjnej. Prace związane z dofinansowanym projektem dotyczą połączenia ciągiem wodociągowym Łąkty Górnej i Żegociny. Inwestycja ma się rozpocząć w czerwcu, a koniec prac przewiduje się też w tym roku. Po wykonaniu tych zadań zostanie jeszcze do wykonania budowa wodociągów m.in. w części Rozdziela oraz w Łąkcie Górnej, a kanalizacja w Bytomsku i Łąkcie Górnej. Wójt Jerzy Błoniarz zapowiada starania o środki finansowe na dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej oraz na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, tam gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci zbiorczej.

To jednak nie koniec dotacji. Gmina Bochnia otrzymała prawie 2,2 miliona złotych na budowę kanalizacji sanitarnej w Bogucicach i Brzeźnicy. Z kolei gmina Nowy Wiśnicz dostała prawie 4 miliony złotych na rozbudowę i modernizację gminnej oczyszczalni ścieków w Starym Wiśniczu.
- Przechodzimy na zupełnie nowy system. Modernizacja oczyszczalni ścieków zwiększy wydajność o około 50 procent - mówi Stanisław Gaworczyk, burmistrz Nowego Wiśnicza.

Dzięki temu projektowi podłączone zostaną m.in. Kobyle, Stary Wiśnicz i część Nowego Wiśnicza. Gmina zainwestowała już w budowę sieci wodociągowej dzięki otrzymanym dwa lata temu ze środków zewnętrznych funduszom. Rury o łącznej długości 75 kilometrów zapewniają dostęp do wody wszystkim mieszkańcom gminy Nowy Wiśnicz.

Nie wszyscy wnioskodawcy dostali jednak unijną kasę. Przegranym tego rozdania może być gmina Rzezawa, która starała się o dofinansowanie budowy kanalizacji w Łazach i Jodłówce. Urzędnicy nie zdążyli uzupełnić dokumentacji i ich wniosek został odrzucony.
- Nie jest to jednak wyłącznie nasza wina, bo część tego zadania obejmuje tereny gminy Brzesko. Ze złożeniem dokumentacji spóźniliśmy się zaledwie o jeden dzień. W porozumieniu z Zarządem Województwa złożyliśmy jednak skargę na to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i czekamy na rozstrzygnięcie - mówi Józef Słonina, wójt gminy Rzezawa.

Gmina jest objęta siecią kanalizacyjną w około 65 procentach. Dofinansowanie pozwoliłoby w pełni zaopatrzyć w tę sieć miejscowości położone na południu gminy Rzezawa.
- Od lat korzystamy z szamba i pewnie się to nie zmieni. Już się przyzwyczailiśmy, ale gdyby była możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej to pewnie byśmy to zrobili - mówi Jerzy Widełka, mieszkaniec Dębiny. Urzędnicy starają się o dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków, która obsłużyłaby właśnie Dębinę oraz m.in. Okulice i Buczków. - Staramy się o pieniądze w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - dodaje Józef Słonina.
Listę projektów, które będą realizowane z pomocą środków unijnych, przyznanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zatwierdził 11 stycznia zarząd województwa. Do małopolskich gmin trafiło prawie 270 mln zł dotacji na inwestycje w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną. Na liście znalazło się w sumie 104 projektów.

- Powstanie 470 kilometrów sieci wodociągowej, 740 kilometrów sieci kanalizacyjnej i ponad 2 tysiące przydomowych oczyszczalni ścieków. O przyznaniu dofinansowania decydował między innymi dostęp do sieci wodociągowej gminy, poziom bezrobocia oraz dochód podatkowy gminy. Średnia wartość dofinansowania projektu to ponad 2,5 mln zł. Celem działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" jest poprawa podstawowych usług na obszarach wiejskich, warunkujących rozwój społeczno-gospodarczy, a pośrednio - poprawa warunków życia oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej - informują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto