Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: dużo szybciej dojadą do każdego wypadku

Mirosław Cisak
Dzięki systemowi lekarze z pogotowia dojadą szybciej do wypadku, by pomóc poszkodowanym
Dzięki systemowi lekarze z pogotowia dojadą szybciej do wypadku, by pomóc poszkodowanym M.Wiecek-Cebula
Będzie lepiej w służbie ratownictwa medycznego. Powiat bocheński włączył się w system obejmujący Małopolskę. Karetki z województwa będą wyposażone w urządzenia nawigacji GPS. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo pacjentów, bo monitoring pozwoli na szybkie decyzje. Do akcji wzywany będzie ambulans, który ma najbliżej do miejsca zdarzenia. Niezależnie od tego, w którym powiecie stacjonuje dana jednostka.

Decyzja o przyłączeniu się do Małopolskiego Systemu Ratownictwa Medycznego została podjęta na ostatniej sesji rady powiatu. Jako wkład własny do projektu zdecydowano przekazać 80 tysięcy złotych. - Pieniądze te zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów ubezpieczenia sprzętu, jaki zostanie szpitalowi przekazany - mówi Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala w Bochni.

Ratownicze zespoły wyjazdowe szpitala mogą otrzymać nawet ok. 550 tys. dofinansowania. O szczegółach lecznica ma zostać poinformowana po aplikacji wniosku. Zarząd województwa stara się bowiem o dotację unijną dla projektu o łącznej wartości 15,6 mln złotych. Pomysł zakłada integrację całego systemu ratownictwa medycznego.
A jak będzie to wyglądać w rzeczywistości? Wypadek na autostradzie A4. W akcji biorą udział wszystkie bocheńskie karetki. Dyspozytorka otrzymuje zgłoszenie o zdarzeniu w Żegocinie.

- Wtedy dysponent z centrum powiadamiania ratownictwa wyda taką dyspozycję, że z Brzeska musi karetka w Żegocinie obsłużyć zdarzenie. Natomiast dzisiaj byłaby dyskusja pomiędzy dyspozytorami na temat tego, czy rzeczywiście nasze karetki biorą udział w akcji na autostradzie. Przy nowym systemie karetki będą widoczne na monitorze, więc szybkość podjęcia decyzji będzie niewspółmierna do tego, co jest dzisiaj - wyjaśnia Szafrański.

Dane będzie można w dowolny sposób analizować. - Jak była prowadzona akcja ratunkowa? W jakim czasie jednostka się przemieściła do zdarzenia? Będzie informacja o użyciu określonego sprzętu. Uważam, że jest to pomysł godny poparcia i szybkiego wdrożenia. Zdecydowanie będzie łatwiej operować tymi jednostkami, które obecnie są w dyspozycji szpitali, a patrząc całościowo - w dyspozycji wojewody - mówi dyrektor szpitala.

W powiecie bocheńskim stacjonują obecnie cztery karetki ratownictwa medycznego. Dwie w szpitalu a po jednej w Świniarach i Muchówce.
- Oprócz tego jest jeszcze kilka innych karetek transportowych.Poza tym staramy się o dodatkową karetkę, która stacjonowałaby w Łapanowie - informuje szef lecznicy.
W dyskusji poprzedzającej głosowanie nad przekazaniem środków województwu nie zabrakło wątpliwości. Największą wzbudziła liczba centrów ratownictwa medycznego w Małopolsce. Na razie zaplanowane zostały trzy. Powiat bocheński włączony byłby pod Tarnów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dron z kamerą termowizyjną strażaków z Leszczyny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto