Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: już przygotowują się do uroczystości

(maw)
Uczniowie ośrodka  odwiedzili miejsca związane z ks. Twardowskim
Uczniowie ośrodka odwiedzili miejsca związane z ks. Twardowskim Małgorzata Więcek-Cebula
Mimo przerwy wakacyjnej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bochni trwają przygotowania do nadania tej placówce imienia ks. Jana Twardowskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas ostatniej sesji rady powiatu - uroczystości szkolne zaplanowano na październik.

Przygotowania do formalnego wystąpienia z wnioskiem o nadanie imienia rozpoczęły się już na początku roku szkolnego. Podczas lekcji wychowawczych i zajęć bibliotecznych nauczyciele przedstawiali sylwetki wybitnych osób, których cechy osobowe i dokonania stanowią wzór godny do naśladowania. Wybór patrona konsultowany był też z rodzicami oraz nauczycielami. W marcu zdecydowano, że patronem będzie ksiądz Twardowski. - Wybór nie był przypadkowy, ponieważ patron przez wiele lat uczył w szkole dla dzieci niepełnosprawnych - wyjaśnia Teresa Jaszczyńska, dyrektor OSW w Bochni.

Zanim sprawą zajęli się radni powiatu wychowankowie ośrodka wzięli udział w dwudniowej wycieczce szlakiem miejsc związanych z księdzem. - Była to nagroda dla najlepszych uczniów - dodaje Jerzy Turek, zastępca dyrektora.

Początki ośrodka sięgają 1962 roku. Wówczas przy SP nr 1 został utworzony oddział specjalny. Pięć lat później klasy dla uczniów niepełnosprawnych przeniesiono do SP nr 4. W 1969 roku utworzono szkołę specjalną, lokalizując ją w budynku przy Gipsowej, gdzie obecnie mieści się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Uczniowie mieli możliwość kształcenia tylko w zakresie szkoły podstawowej. W 1978 roku kurator oświaty powołał Państwowy Zakład Wychowawczy obejmujący podstawową szkołę specjalną i miejsce zamieszkania dojeżdżających uczniów, wydzielone w części internatu ZSB.

Następnie placówka została przeniesiona do wyremontowanego budynku po SP nr 2 przy ulicy Stasiaka 4. Do dziś się tam się znajduje, a tuż obok mieści się internat. Obecnie oferta edukacyjna wygląda jednak zupełnie inaczej niż w chwili powstania szkoły. Uczniowie niepełnosprawni w stopniu lekkim uczą się w szkole podstawowej, gimnazjum i ZSZ (kucharz, stolarz, murarz, technolog robót wykończeniowych). Najlepsi mogą kontynuować naukę w LO. Uczniowie niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym, w budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego, poznają wiedzę o otaczającym świecie, uczą się, jak samodzielnie funkcjonować w dorosłym życiu. Etapy nauki to szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Ponadto dla najmłodszych jest wczesne wspomaganie rozwoju od chwili wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto