Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: Ks. Marek Mierzyński o Świętach Wielkanocnych

Redakcja
Archiwum
Rozmowa z ks. Markiem Mierzyńskim, z parafii św. Mikołaja w Bochni.

Wielkanoc jest ważniejsza od Bożego Narodzenia?
Święta Bożego Narodzenia ukazują prawdę o tym, że Bóg stał się człowiekiem, przyjął ludzkie człowieczeństwo. Natomiast Święta Wielkanocy odsłaniają i ukazują istotę tajemnicy Odkupienia. Przez krzyż i śmierć Chrystus przeszedł do nowego życia w misterium Zmartwychwstania i zaprasza nas, abyśmy w codziennym życiu odnosili zwycięstwo nad grzechami i słabościami czerpiąc z przebitego boku Chrystusa na krzyżu i mocy Zmartwychwstałego Pana.

Jak dobrze przeżyć święta?
Powinniśmy nie tylko koncentrować się na zewnętrznych obrzędach, np. poświęcenie pokarmów, ale starać się uczestniczyć w obrzędach liturgicznych całego Triduum paschalnego, od wielkiego czwartku do niedzieli wielkanocnej. Przez udział w liturgii powrócimy do źródeł wiary i odnowimy się duchowo.

Wielki Piątek to najsmutniejszy dzień chrześcijan?
Nie powinien wprowadzać w nastrój smutku i przygnębienia, niesienie krzyża przez Chrystusa na Kalwarię ukazuje ogrom jego miłości do każdego człowieka i stanowi ważną zachętę, aby wytrwale dźwigać krzyż naszych codziennych obowiązków rodzinnych i społecznych. Krzyż jawi się zatem jako trudne duchowe zmaganie i wyzwanie, ale także jako sposób realizowania ewangelicznej doskonałości.

Wielka Sobota to nie tylko święcenie pokarmów...
Podczas Wieczornej Wigilii Paschalnej dokonuje się poświęcenie świecy paschalnej towarzyszącej i służącej przez kolejny rok liturgiczny wspólnocie parafialnej oraz uroczyście celebruje się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i podjęcie na nowo zobowiązań płynących z przyjęcia tegoż sakramentu.

Jak świętować Zmartwychwstanie Pańskie?
Istota Wielkanocy sprowadza się do radosnego przeżywania i liturgicznego świętowania Chrystusowego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Z tych świąt promieniuje wielka nadzieja, że zostaliśmy odkupieni i zaproszeni przez Zmartwychwstałego do udziału w owocach Jego Paschy. Chciejmy je przeżywać we wspólnocie
wiary w rodzinnym gronie, uczestnicząc w świątyniach w pięknych obrzędach liturgicznych.

Bochnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Aleja Wielkiej Wyspy nasadzenia drzew

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto