Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Na Rynku powstanie fontanna multimedialna, najpierw teren muszą zbadać archeolodzy

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Prace w północno-wschodnim narożniku Rynku w Bochni prowadziła Kopalnia Soli Bochnia. Polegały one na zabezpieczeniu starego szybu
Prace w północno-wschodnim narożniku Rynku w Bochni prowadziła Kopalnia Soli Bochnia. Polegały one na zabezpieczeniu starego szybu Paweł Michalczyk
Kopalnia Soli Bochnia zakończyła uszczelnianie starego szybu pod płytą bocheńskiego Rynku. Oznacza to, że w zajęty od ponad roku teren mogli wkroczyć archeolodzy, a po nich ekipa budowlana, która wybuduje w tym miejscu fontannę multimedialną.

FLESZ - Dlaczego PGE importuje węgiel z Kolumbii?

Prace, jakie Kopalnia Soli Bochnia prowadziła w północno-wschodnim narożniku Rynku polegały na uszczelnieniu górotworu w rejonie szybu Wielkiego. Niestety, uległy one przedłużeniu.

- Pierwotnie zakończenie prac uszczelniających rejon szybu Wielki miały się skończyć do końca czerwca, jednak w trakcie prowadzonych robót stwierdzono duże rozluźnienie gruntu, wymagające stabilizacji. Wykonanie tych prac spowodowało wydłużenie terminu zakończenia zasadniczych prac uszczelniających - mówi Maciej Kuszlik, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Ostatecznie kopalnia "uwolniła" północno-wschodni narożnik Rynku dopiero w pierwszych dniach października.

Na czym polegało zabezpieczenie starego szybu w Bochni?

W ubiegłym roku wykonano 3 otwory badawcze o łącznej długości 100 m. Na ich podstawie można było przygotować projekt techniczny. Gdy opracowanie było już gotowe, przystąpiono do prac wiertniczych. Podczas wykonywania otworów kontrolnych (otwór K-3 o długości 43 m) natrafiono w rejonie szybu Wielki na rozluźniony górotwór.

- Sytuacja ta wyznaczyła nowe problemy do rozwiązania, wynikiem czego odwiercono 9 otworów skośnych badawczych o łącznej długości 95,0 m. W otworze K-3 na całej jego długości wykonano pomiary georadarem. Na podstawie wyników uzyskanych z wiercenia w/w otworów, oszacowano objętość strefy obniżonego zagęszczenia gruntu (pustki) na ok. 120 m3, a jej lokalizacje w strefie głębokości od 3,5 m do 14,0 m - informuje bocheński magistrat.

Likwidacja pustki wymagała wykonania 14 otworów o długościach od 7,1 m do 14,5 m i wykonania poprzez nie iniekcji rozluźnionego górotworu. Zabezpieczenie wyrobisk dołowych Kopalni przed migracją wód czwartorzędowych
i opadowych do wnętrza kopalni związane było z odwierceniem kolejnych 21 pionowych otworów iniekcyjnych o długościach 43 m każdy oraz jednego skośnego otworu iniekcyjnego o długości 58 m.

- Prace badawcze, opracowanie niezbędnej dokumentacji i wykonanie prac zabezpieczających nasz cenny bocheński zabytek trwały ponad rok, co ma bezpośredni wpływ na termin wykonania prac rewitalizacyjnych - zwraca uwagę Andrzej Koprowski z urzędu miasta Bochnia.

Archeolodzy już badają teren pod bocheńską fontannę

Archeolodzy prowadzą prace w miejscu, gdzie powstanie fontanna od ubiegłego tygodnia. Są na miejscu, po ile pozwala na to pogoda. Zwłaszcza w ostatnich dniach deszcz mocno komplikuje prace.

- Rozpoczniemy badania w wykopie pod nieckę fontanny i komorę technologiczną - mówi Marcin Paternoga, archeolog nadzorujący prace w ramach rewitalizacji centrum Bochni.

Do tej pory natrafiono na 7 poziomów drewnianej konstrukcji, związanych z funkcjonowaniem dawnego szybu z okresu do końca XVI wieku, a także ślady po jatkach drewnianych i pozostałości konstrukcji ciągu komunikacyjnego miedzy jatkami. Badacze natrafili też na części obiektu datowanego na XIII-XIV wiek, a także dwa naczynia w stanie nieuszkodzonym.

Fontanna multimedialna częścią projektu rewitalizacji centrum Bochni

Zapowiadana w północno-wschodnim narożniku Rynku fontanna jest elementem dużego projektu "Rynek Od-Nowa", polegającego na nadaniu nowej świetności ścisłemu centrum Bochni. Prace rozpoczęły się jesienią 2018 roku i ciągle trwają.

Mimo, że władze miasta zapowiadają ich zakończenie na koniec 2020 roku, na razie niewiele wskazuje, aby termin został dotrzymany. Pierwotnie cały projekt miał być gotowy do połowy 2020 roku, jednak władze miasta podpisały aneks do umowy z wykonawcą robót, przesuwający termin zakończenia prac.

Na razie gotowe są ulice Solna, Sutoris, Dominikańska, Plac Świętej Kingi, Wolnica, Wąska, częściowo ulica Mickiewicza. Niedawno rozpoczęto roboty na zachodniej pierzei Rynku. Ciągle trwają roboty na płycie Rynku, w tym na południowej pierzei.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto