Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Ognisko koronawirusa w DPS wygaszone, siedmiu dominikanów wyjechało

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Starostwo Powiatowe w Bochni
W bocheńskim Domu Pomocy Społecznej sytuacja wróciła już do normy. Ognisko koronawirusa zostało wygaszone, a dominikanie, którzy od dwóch tygodni pracowali jako wolontariusze, wyjechali.

FLESZ - Wchodzi trzeci etap znoszenia obostrzeń

od 16 lat

Do pracy w Domu Pomocy Społecznej w Bochni powrócił już cały personel, który w połowie kwietnia uległ zakażeniu koronawirusem. Również wszyscy podopieczni są już zdrowi. Potwierdziły to wyniki badania wymazów, pobranych w czwartek rano od 27 podopiecznych DPS-u, którzy przebywali na kwarantannie.

Kilkadziesiąt dni walki z SARS-CoV-2

Starosta bocheński nie kryje dumy z tego powodu, zwracając uwagę ze zastosowane zabezpieczenia zdały egzamin i udało się zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa.

- Walka trwająca przez okres kilkudziesięciu dni, pomoc wielu ludzi dobrej woli przyniosła efekty. Dzisiaj możemy powiedzieć, że zaangażowanie tych ludzi spowodowało, że 29 osób z oddziału dla psychicznie chorych, mimo tego, że trafił do nich koronawirus, nie zaraziło się. Dziękuję wszystkim ludziom, którzy zaangażowali się i pomagali - mówi Adam Korta.

Sebastian Lewandowski, koordynator służb medycznych, przyznaje, że właśnie zakończyła się "mała wojna", z której pacjentom oraz personelowi i wolontariuszom udało się wyjść bez szwanku. - Nie udałoby się tego osiągnąć, gdyby nie bardzo dobra współpraca w kryzysowej sytuacji z wieloma osobami, instytucjami na różnych etapach zadań, jakie zostały postawione na naszej drodze. Z mojej strony, jeszcze raz serdecznie, dziękuję wszystkim, którzy włożyli całe swoje serce i poświęcili swój czas, zdrowie psychiczne i fizyczne dla ratowania pacjentów oraz opanowania całej sytuacji. Kryzys często ukazuje i jednoczy ludzi dobrego serca - mówi szef bocheńskich ratowników medycznych.

Łącznie w Domu Pomocy Społecznej w Bochni zarażeniu koronowianinem uległy 54 osoby, w tym 37 podopiecznych (jedna osoba zmarła) oraz 17 pracowników. Do ośrodka wróciło już 26 ozdrowieńców. Z całej grupy 66 podopiecznych budynku dla przewlekle psychicznie chorych, 29 osób nie uległo zarażeniu.

Dominikanie zakończyli posługę w DPS

W poniedziałek, po dwutygodniowej służbie w charakterze wolontariuszy, z bocheńskiego DPS-u wyjechało siedmiu dominikanów (zastąpili oni na stanowisku siostry dominikanki, które posługiwały od połowy kwietnia). Starosta oraz dyrektor DPS-u podziękowali duchownym za ofiarną pomoc w opiece nad podopiecznymi.

- Dziękuję za ofiarną pomoc w opiece nad podopiecznymi, za żywe świadectwo postawy apostolskiej, która cechuje się szacunkiem dla człowieka, współczuciem dla jego duchowej biedy i troską o jego zbawienie - mówił podczas spotkania Adam Korta, starosta bocheński.

Trzech braci: Jacek, Mateusz oraz Michał oraz dwóch ojców Łukasz i Marek powróciło do Krakowa. Natomiast ojciec Artur wrócił do Dominikańskiego Domu Rekolekcyjnego w Korbielowie.

W swoich macierzystych domach przejdą kilkudniową dobrowolną izolację przed powrotem do normalnych zadań i obowiązków. Opiekę nad podopiecznymi przejęli pracownicy ośrodka.

Sprawdź miejsca godne polecenia dla rowerzystów w powiatach bocheńskim i brzeskim

Malownicze trasy rowerowe w okolicach Bochni i Brzeska. Prop...

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto