Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Podczas badań archeologicznych odkryto ślady obecności człowieka sprzed 10-12 tys. lat

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
arch. Marek Materna
Podczas badań archeologicznych przy budowie galerii handlowej odkryto ślady obecności człowieka na tym terenie sprzed 10-12 tys. lat. To prawdziwa rewolucja w dotychczasowej wiedzy na temat historii Bochni.

FLESZ - To będą wakacje inne niż wszystkie

od 16 lat

Odkrycia dokonał Marek Materna, archeolog bocheńskiego muzeum, który na zlecenie prywatnego inwestora przeprowadził badania archeologiczne pod planowaną galerią handlową naprzeciwko bocheńskiego sądu. Prace trwały od 6 kwietnia, ale przełomowych okazało się kilka dni pod koniec kwietnia, kiedy zakres badań został rozszerzony. Odkryto wówczas ślady dawnej fosy z widocznymi śladami czterokrotnej zmiany jej koryta na przestrzeni lat.

Kilka dni później, gdy okazało się, że dotychczasowy wykop pod planowaną inwestycję był za wąski i należało go poszerzyć, doszło do odkrycia kamiennego muru o szerokości 1,6 m zbudowanego z dużych ciosów piaskowca łączonych gliną. Obok niego znaleziono 2-metrową przerwę, a zaraz dalej - pozostałości kolejnego muru o tej samej szerokości. Są to elementy dawnej bramy miejskiej (zwanej Bramą Tarnowską), pochodzące z początków istnienia miasta, a więc z XIII wieku. Przebieg muru jest prostopadły do przebiegu fosy, podobnie jak w przypadku Bramy Floriańskiej w Krakowie.

Znacznie bardziej rewolucyjnego odkrycia dokonano jednak przez przypadek, podczas poszerzania wykopu. Wówczas natrafiono na depozyt narzędzi krzemiennych, które mają po 2-3 cm długości. Zdaniem Marka Materny, archeologa prowadzącego prace, pochodzą one z okresu mezolitu (XII-VIII wiek przed naszą erą). Stanowiły niegdyś część narzędzi do polowania lub ćwiartowania zwierzyny. Świadczy to o tym, że w rejon dzisiejszej Bochni przybywali myśliwi. Byłby to dowód, że najstarsze ślady osadnictwa w Bochni są starsze o 6-7 tys. lat w porównaniu do tego, co do tej pory przypuszczano.

Dokładny wiek znalezisk zostanie ustalony na podstawie datowania radiowęglowego. Znalezione eksponaty trafią do zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto