Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Ponad 100 ozdrowieńców oddało osocze dla ratowania życia chorych na COVID-19

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Starosta Adam Korta oddający krew, z której następnie pozyskano osocze
Starosta Adam Korta oddający krew, z której następnie pozyskano osocze Katarzyna Kępa-Hamuda / Starostwo Powiatowe w Bochni
Już ponad setka ozdrowieńców zgłosiła się do punktu krwiodawstwa w Bochni po tym, jak pod koniec listopada w placówkę wzbogacono o specjalny aparat do poboru osocza. Ten płynny składnik krwi podawany jest osobom chorym na COVID-19, aby wspomóc ich organizm w walce z koronawirusem.

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Bochnia. Ponad stu ozdrowieńców oddało osocze

Od listopada do połowy lutego w bocheńskim punkcie krwiodawstwa zgłaszają się ozdrowieńcy z powiatu bocheńskiego i brzeskiego. Wśród nich 98 osób oddało pełną krew, z której zostało oddzielone osocze, a 8 - osocze (jeśli dana osoba nie kwalifikuje się do oddania osocza, pobierana jest jej krew, z której następnie osocze jest oddzielane).

Jedną z osób, która oddała pełną krew był starosta bocheński Adam Korta. - Sam przeszedłem chorobę, na szczęście bez większych komplikacji. Sporo osób ma jednak poważne problemy. Jeśli więc przekazywane przez ozdrowieńców osocze może pomóc w hospitalizacji, to warto je oddać, tym bardziej że nic nas to nie kosztuje - podkreśla Adam Korta.

Terapia osoczem ozdrowieńców stosowana od lat

Osocze mogą oddać wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Krew ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

- Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat, które chorowały na COVID-19, po czym zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. Mogą to być również osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. U każdego z ozdrowieńców, który chciałby oddać osoce musi minąć okres co najmniej 14 dni od ustąpienia objawów albo 14 dni od zakończenia izolacji. Potencjalni dawcy osocza muszą również spełniać kryteria, zawarte w przepisach określających wymagania dla dawców krwi i jej składników.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana. Pozyskane w ten sposób osocze krwi jest zatrzymywane, a pozostałe elementy komórkowe krwi są zwrotnie przetaczane krwiodawcy przez to samo wkłucie. Jednorazowo pobiera się nie więcej niż 650 ml osocza. Zabieg plazmaferezy trwa zwykle od 30 do 40 min. Następnie pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki o pojemności 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Terenowy oddział krwiodawstwa RCKiK w Krakowie mieści się w budynku Szpitala Powiatowego w Bochni.

Aby oddać krew lub osocze konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Informacje można zdobyć pod numerem telefonu 14 612 52 71.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto