Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Powstały scenariusze zajęć dla uczniów po powrocie z nauki zdalnej, opracowała je Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bochni

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Psychologowie z Bochni zachęcają nauczycieli do nadrobienia z młodzieżą zaległości z okresu nauczania zdalnego
Psychologowie z Bochni zachęcają nauczycieli do nadrobienia z młodzieżą zaległości z okresu nauczania zdalnego Pixabay.com
31 maja wszyscy uczniowie wrócą do szkół i rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Psychologowie z Bochni zachęcają nauczycieli do nadrobienia z młodzieżą zaległości z okresu nauczania zdalnego. Nie chodzi jednak o sprawdzanie wiedzy, ale o umiejętność budowania relacji, bycia razem i integrację klas. Przygotowano do tego odpowiednie materiały i scenariusze zajęć do wykorzystania w pierwszych tygodniach zajęć.

FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

„Nauczycielu! Uczeń to nie tylko rola - masz przed sobą człowieka zatroszcz się o niego” - apelują psychologowie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni.

Zachęcają nauczycieli z powiatu bocheńskiego, aby pierwsze dni po powrocie z nauki zdalnej przeznaczyć nie na sprawdzanie wiedzy teoretycznej, ale na innego rodzaju weryfikację umiejętności.

"Nadrób z uczniami zaległości z nauczania zdalnego W pierwszym tygodniu zaplanuj:

  • sprawdzian z bycia razem,
  • egzamin z rozmowy,
  • test z budowania relacji,
  • zajęcia praktyczne z integracji klasy.

Do apelu przyłączył się również starosta bocheński Adam Korta. Do nauczycieli z powiatu bocheńskiego wystosował list otwarty:

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

przygotowujemy się na ponowne otwarcie szkół dla nauki stacjonarnej, chociaż wszyscy cieszymy się, że powoli wracamy do normalności to jednak, towarzyszy nam przy tym wiele emocji. Z jednej strony euforia i radości, a z drugiej strach, obawa a czasem też zniechęcenie. Każde z tych uczuć jest naturalne i może dotknąć każdego z nas.

Z pewnością był to bardzo trudny czas, przede wszystkim dla młodzieży, uczniów naszych szkół. Pozbawieni bezpośrednich spotkań, wychodzenia z domu i kontaktów z rówieśnikami mierzyli się z nową dla nich rzeczywistością. W szczególnej sytuacji są uczniowie pierwszych klas, którzy nie mieli możliwości nawet się dobrze poznać.

Doceńmy wysiłek, jaki uczniowie, rodzice i nauczyciele włożyli pracując i ucząc się zdalnie. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności. Od tych informatycznych, poprzez organizację pracy w systemie nauki zadanej, do umiejętności współpracy i szukania informacji.

Zaczynamy wszyscy na nowo. Można by powiedzieć w trochę już innej rzeczywistości. Musimy się do tego dobrze przygotować. Klasa która spotka się w przyszłym tygodniu w szkolnej sali nie będzie już tą samą, którą była przed okresem nauki zdalnej.

Najważniejszym wyzwaniem będzie ponowna integracja klasy, stworzenie atmosfery spokoju i bezpieczeństwa oraz odbudowanie wzajemnych relacji. Dopiero kolejnym krokiem będzie diagnoza edukacyjna i nadrobienie ewentualnych braków.

Pamiętajmy o tym, aby młodzi ludzie przyswajali nowe informacje, muszą być zrelaksowani i spokojni. Towarzyszący stres znacząco utrudnia, a bardzo często nawet uniemożliwia naukę. Jeśli wszyscy zadbamy o relacje to edukacja będzie dla wszystkich przyjemnością, a nie koniecznym obowiązkiem. Pozwólmy młodzieży powtórnie zaadaptować się do nauki stacjonarnej.

Dlatego proszę i apeluję, aby pierwsze dni poświęcić na ponowną integrację klasy oraz na różnorodne działania grupowe i zajęcia obniżające napięcie u uczniów. Priorytetem powinno być obecnie zadbanie o stan emocjonalny, budowanie odporności psychicznej i dostarczanie dobrych doświadczeń, które umożliwią prawidłowe funkcjonowanie w szkole.

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Bochni zainicjowała bardzo ciekawą akcję WRACAMY, której mottem przewodnim jest „Uczeń to nie tylko rola - masz przed sobą człowieka zatroszcz się o niego”. Psychologowie zachęcają do nadrobienia z uczniami zaległości z nauczania zdalnego czyli przygotowania testu z budowania relacji, sprawdzianu z bycia razem czy zajęć praktycznych z integracji klasy. Przygotowano do tego odpowiednie materiały, scenariusze zajęć, karty pracy, które proponują wykorzystać w pierwszych tygodniach zajęć. Zachęcam do zapoznania i dołączenia do tej „AKCJI” – zapewniając spokojny powrót do szkoły.

Starosta Bocheński Adam Korta

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto