Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim. Do podziału blisko 800 tysięcy złotych

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W środę (2 września) rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do bocheńskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Mieszkańcy mogą oddać głos na jeden z 33 zgłoszonych projektów.

FLESZ - Zakup mieszkania coraz droższy

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że bocheński samorząd zrezygnuje w tym roku z budżetu obywatelskiego. Z powodu epidemii koronawirusa burmistrz miasta zaproponował, aby w ramach oszczędności nie organizować BO.

Po wielu dyskusjach radni postanowili jednak nie rezygnować z budżetu, zgodzili się natomiast na jego skromniejszą formę. Ze względu na oszczędności zrezygnowano z zadań ogólnomiejskich. Do BO można było zgłaszać jedynie zadania osiedlowe, na które przeznaczono w sumie 795 819,50 zł.

Kilkadziesiąt projektów

To jednak nie zniechęciło mieszkańców. W sumie zgłoszono 33 projekty. - Jeśli chodzi o ilość zgłoszonych projektów osiedlowych to jest ona porównywalna z rokiem ubiegłym. Z każdego osiedla coś się pojawiło, więc mieszkańcy będą mieli w czym wybierać - podkreśla Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji miasta Bochni.

Najdroższe zadania zgłoszone przez mieszkańców opiewają na ponad 50 tysięcy złotych. Wśród nich jest m.in. remont nawierzchni boiska na os. Dołuszyce, budowa placu zabaw na os. Kolanów czy montaż oświetlenia ulicznego na os. Kurów.

Najtańsze projekty nie przekraczają kwoty 10 tysięcy złotych. Dotyczą m.in. organizacji w filii Biblioteki Publicznej na os. Niepodległości zajęć rytmiczno-plastycznych dla dzieci oraz budowy budek dla jerzyków oraz zamontowanie ich na elewacji bloku nr 9 na ul. św. Jana.

O wszystkich projektach można przeczytać na stronach bocheńskiego urzędu miasta.

Dwa tygodnie na głosowanie

Głos na wybrany projekt będzie można oddać na dwa sposoby. Jednym z nich jest głosowanie przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.bochniadecyduje.pl i wybrać jeden z projektów.

Osoby posiadające zameldowane stałe lub czasowe zostaną zweryfikowane automatycznie na podstawie numeru PESEL i ulicy zamieszkania. Osoby, które natomiast nie posiadają meldunku w Bochni, a będące mieszkańcami miasta, by wziąć udział w głosowaniu, będą zobligowane do założenia konta w aplikacji obsługującej głosowanie.

Możliwe będzie również głosowanie metodą tradycyjną na dzienniku podawczym bocheńskiego magistratu. Mieszkaniec otrzyma tam kartę do głosowania z wszystkimi projektami. Przy jednym z nich będzie musiał postawić znak "X" lub zaznaczyć znak „X” w polu TAK lub NIE przy każdym z projektów.

Głosowanie potrwa do 15 września. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec Bochni, który najpóźniej w dniu zakończenia głosowania ukończy 16 lat.

Projekty wciąż w realizacji

W ubiegłym roku mieszkańcy Bochni wybierali spośród 12 zadań ogólnomiejskich oraz 29 osiedlowych. Przegłosowano łącznie aż 7 zadań ogólnomiejskich oraz 22 zadania osiedlowe.

W wyniku podziału funduszy na realizację projektów ogólnomiejskich przeznaczona została kwota 598 tys. zł, a na realizację projektów osiedlowych ponad 764 tys. Mieszkańcy zdecydowali wtedy m.in. o rewitalizacji otoczenia budynku przy ul. Bernardyńskiej 10, montażu podjazdów przy szkole podstawowej nr 7 czy budowie oświetlenia drogowego na osiedlu Kolanów.

Z 41 wybranych w ubiegłym roku zadań do dziś jednak nie wszystkie udało się wykonać. - Realizacja niektórych przebiega z większymi bądź mniejszymi przeszkodami, ale nie ma sytuacji, że coś nie zostanie w ogóle wykonane - podkreśla Tomasz Ryncarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto