Bochnia. Siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki dostali nagrodę Bene Meritus za pomoc w DPS w czasie I fali pandemii [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wręczenie nagród Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego, 25.10.2021
Wręczenie nagród Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego, 25.10.2021 Starostwo Powiatowe w Bochni
Udostępnij:
„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” - cytatem Papieża Franciszka rozpoczęła się poniedziałkowa (25.20.2021) uroczystość wręczenia honorowych wyróżnień Bene Mertus dla Powiatu Bocheńskiego. Dostały je Siostry Dominikanki, Ksiądz Piotr Dydo-Rożniecki oraz - pośmiertnie - Michalina Pięchowa.

FLESZ - Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Na początku kwietnia 2020 roku sytuacja w bocheńskim DPS-ie stała się dramatyczna. Było to największe ognisko COVID-19 w Małopolsce. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u 16 pracowników i niemal 30 podopiecznych. Z blisko 20-osobowego personelu medycznego, do dyspozycji 37 pensjonariuszy pozostały dwie osoby. W krytycznym momencie pracowały bez przerwy przez prawie 72 godziny. Starosta bocheński Adam Korta wystąpił z apelem o pomoc wolontariuszy. Skontaktował się m.in. z siostrami dominikankami z Broniszewic.

Siostry przybyły do Bochni 10 kwietnia 2020. Osiem sióstr pracowało wśród osób przewlekle psychicznie chorych, kolejne dwie w osobnym budynku dla osób starszych. Dzień później dołączył do nich ks. Piotr Dydo-Rożniecki, misjonarz z Kazachstanu, który do Polski przyleciał w marcu po przedłużenie wizy, a z powodu zamknięcia granic nie mógł powrócić na swoją placówkę.

W 2020 roku z okazji Dnia Papieskiego siostry dominikanki oraz ksiądz Piotr Dydo-Rożniecki zostali laureatami tegorocznej nagrody Totus Tuus. Teraz zostali laureatami przyznawanej lokalnie przez powiat bocheński nagrody Bene Meritus.

W tym roku kapituła postanowiła przyznać trzy wyróżnienia, a ich wręczenie odbyło się w poniedziałek 25.10.2021.

- Wielki rosyjski pisarz Lew Tołstoj powiedział kiedyś, że dobro rodzi się wtedy, gdy ludzie zapominają o sobie. Momenty zwrotne w historii, a z takim niewątpliwie mamy obecnie do czynienia, pokazują jednocześnie małość i wielkość ludzkiej natury. I tak obok postaw nieakceptowalnych z moralnego punktu widzenia jesteśmy świadkami cichego bohaterstwa, niemalże heroizmu - mówił Adam Korta, starosta bocheński.

W imieniu śp. Michaliny Pięchowej wyróżnienie odebrały jej dzieci Urszula Magdoń, Halina Laska i Krzysztof Pięch. W uzasadnieniu przyznanego wyróżnienia możemy przeczytać m.in:

Mgr Michalina Pięchowa była nauczycielką i znakomitym pedagogiem, pisała wiersze i malowała. Uczyła historii literatury polskiej i języka polskiego oraz języka łacińskiego. Wychowała kilkadziesiąt roczników, sumiennie przygotowując do egzaminu dojrzałości - tak ważnego w życiu każdego licealisty dla realizacji życiowych planów Prowadziła praktyki pedagogiczne dla studentów. Jej zapał edukacyjny wyrażał się również w bogactwie pracy pozalekcyjnej. Aktywizując uczniów do różnych form pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych, organizowała sesje literackie i poranki poetyckie. Jej praca była doceniana i wyróżniana przez władze oświatowe nagrodami specjalnymi i orderami. Otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Będąc na emeryturze kontynuowała swoje pasje artystyczne. Malowała; prezentując swoje prace na wystawach i wernisażach. Jej dorobek publicystyczno-pisarski znalazł posumowanie w publikacji 8 książek. Zmarła 28 lutego bieżącego roku w wieku 90 lat. Pod koniec życia pomagała w redagowaniu wspomnień uczniów z Liceum Pedagogicznego w Bochni. Książka ukazała się końcem stycznia br.

Kolejne wyróżnienie otrzymały Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika, które reprezentuje Matka Aleksandra Zaręba OP, ze szczególnym uwzględnieniem: Siostry Nereuszy Eweliny Daczkowskiej OP, Siostry Fidelii Klaudii Kantor OP, Siostry Oliwii Anny Karoliny Miller OP, Siostry Anity Małgorzaty Frat OP, Siostry Tadeuszy Heleny Frąckiewicz OP, Siostry Kingi Kariny Danowskiej OP, Siostry Julietty Małgorzaty Homa OP, Siostry Joachimy Małgorzaty Celińskiej OP, Siostry Marii Żądło OP oraz Siostry Vianney Anny Skóra OP.

W uzasadnieniu możemy przeczytać:

Tuż przed Wielkanocą w 2020 roku wirusem Covid-19 zaraziło się 49 podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. Nieliczni zdrowi pracownicy pracowali ponad siły. W piątek na apel Starosty Bocheńskiego o pomoc to właśnie siostry ze Zgromadzenia św. Dominika wyciągnęły do najbardziej potrzebujących swą pomocną dłoń. Ich posługa i misja trwała 3 tygodnie. W tym czasie zajmowały się między innymi: karmieniem, utrzymaniem higieny pensjonariuszy, sprzątaniem, dezynfekcją, ale przede wszystkim były dla podopiecznych podporą i wsparciem w tych trudnych chwilach. Za ten gest siostry dominikankami otrzymały Nagrodę Totus Tuus 2000 - tzw. katolickiego Nobla, przyznawanego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach Dnia Papieskiego.

Ostatnie z wyróżnień otrzymał ksiądz, misjonarz ks. Piotr Dydo-Rożniecki, który - aby je odebrać - pokonał prawie 8000 tysięcy kilometrów z Kazachstanu, gdzie pracuje jako misjonarz.

Ks. Piotr Dydo-Rożniecki to człowiek o wielkim sercu, który od 2018 roku przebyawa na misjach w Kazachstanie. W marcu zeszłego roku przyleciał do Polski, aby wyrobić nową wizę. Z powodu pandemii nie mógł wrócić na misję do Kazachstanu. Pospieszył wówczas z pomocą podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Bochni, którzy borykali się z zakażeniami Covid19 niósł pomoc osobom chorym z narażeniem własnego zdrowia i życia. Wraz z siostrami dominikankami wypełniał ewangeliczne przykazanie „miłości bliźniego”. Za swoją posługę w DPS-ie w Bochni wraz z siostrami dominikankami otrzymał Nagrodę Totus Tuus 2000 - tzw. katolickiego Nobla, przyznawanego przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach Dnia Papieskiego.

Osoby uhonorowane otrzymały statuetkę z kruszca pochodzącego z bocheńskiej kopalni, a wykonał ją lokalny artysta Mirosław Malaca.

Gali towarzyszyła wystawa osób dotychczas nagrodzonych oraz recital Doroty Osińskiej.

***

Decyzję o wręczeniu odznaczenia Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego podejmuje Kapituła powołana przez Radę Powiatu w Bochni. W skład Kapituły wchodzą osoby uhonorowane w latach ubiegłych i radni powiatu bocheńskiego.

Bene Meritus, czyli dobrze czyniący, to wyróżnienie, które przyznano 26 osobom i instytucjom, reprezentującym szerokie spektrum działalności społecznej, kulturalnej, sportowej czy gospodarczej. Do tej pory to zaszczytne wyróżnienie otrzymali: śp. Janusz Kulig, Ludwik Węgrzyn, Zdzisława, Ludmiła Gut, Jan Flasza, śp. Anna Łękawa, Prof. Czesław Dźwigaj, Adam Sosnowiec, Piotr Janeczek, ks. Stanisław Jachym , śp. Jan Czesak , Marek Rudnik , Eleonora Chmielarska, śp. Leopold , Halina Mucha, Ks. Jan Nowakowski, Krzysztof Kokoszka, śp. Stanisław Kobiela. Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, Cech Rzemiosł Różnych, Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu bocheńskiego, Orkiestra Dęta Grobla, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bochni, Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie