Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: tanie wody grzanie, czyli kup kolektor z dopłatą

Piotr Odorczuk
Kolektory słoneczne to inwestycja, która na pewno się opłaci. Dzięki dopłatom staną się bardziej dostępne dla wielu rodzin
Kolektory słoneczne to inwestycja, która na pewno się opłaci. Dzięki dopłatom staną się bardziej dostępne dla wielu rodzin 123RF
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który chce dopłacać prawie połowę pieniędzy każdemu, kto zechce kupić kolektory słoneczne, bardzo chwali obie bocheńskie gminy.

- To jeden z niewielu, a prawdopodobnie jedyny region w Małopolsce, w którym nasza propozycja spotkała sie z tak dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem samorządu lokalnego - mówi Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW. Do bocheńskiego magistratu codziennie dzwonią mieszkańcy miasta i pytają o dopłaty do kolektorów. Część się jednak szybko zniechęca, gdy dowiadują się, że aby dostać pieniądze, muszą zaciągnąć pożyczkę w zwyczajnym, komercyjnym banku.
- Myslę, że to będzie spory problem, zwłaszcza że ludzie mają teraz duże wydatki. Wiele domów ucierpiało w powodzi - mówi Bożena Woźniak, sołtyska w Damienicach pod Bochnią.

- Większość ludzi ma inne kredyty na głowie i mogą nie chcieć zaciągać kolejnego - dodaje pani sołtys, która przyznaje, że warto inwestować w ekologiczną i tańszą energię, jednak ona raczej z oferty NFOŚiGW nie skorzysta. Odstrasza ją właśnie kredyt. - Wybraliśmy rozwiązanie z bankami, bo to była jedyna opcja, by ogarnąć tak duży projekt - spieszy z tłumaczeniem Witold Maziarz. Wyjaśnia, że NFOŚiGW ma działa w całym kraju i wcześniej nie zajmował się projektami dla indywidualnych klientów.

- Mamy 50 pracowników, a z badań sondażowych przeprowadzonych dla nas przez GfK Polonię wiemy, że chętnych na dopłaty w całym kraju może być nawet 80 tys. osób - mówi Maziarz. Dodaje, że nawet jeśli w całej Polsce zaprzęgnięto by do pomocy urzędników z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, nic by to nie zmieniło, bo i tak byłoby ich za mało. - Nawet nie największe banki mają do dyspozycji po kilka tysięcy okienek i całą rzeszę pracowników w całym kraju - przekonuje rzecznik NFOŚiGW.

Istotny jest też fakt, że NFOŚiGW zaproponował współpracę różnym bankom. Zgodziło się sześć, które teraz przygotowują oferty. Banki z pewnością będą ze sobą konkurowały, na czym zyskać może tylko klient. Wiadomo, że za udzielenie kredytu trzeba będzie zapłacić bankowi marżę i odsetki. Nie powinno to jednak nikogo martwić, bo i tak prawie połowę całej kwoty zapłaci za nich NFOŚiGW. Według obliczeń funduszu realna oszczędność w porównaniu z kupnem kolektorów słonecznych na własną rękę wynosi ponad 30 procent. - Nie należy bać się kredytu, bo i tak przecież dostaje się pieniądze - ocenia Jerzy Lysy, wójt Bochni.

Czas, w jakim inwestycja w eko-energię się zwróci, zależy od tego, czym teraz ogrzewa się wodę. Jeżeli grzeje się gazem, zwrot wszystkich kosztów nastąpi po mniej niż 10 latach. Jeżeli wodę w domu ogrzewa się prądem, zwrot będzie już po mniej niż pięciu latach. - Wiem, że warto inwestować w kolektory - mówi Stanisław Cefal z Damienic. - Nie dość, że się oszczędza, to jeszcze jest to korzystne dla środowiska - dodaje. Józef Dylowicz, też z Damienic zastanawia się nad instalacją solarną w swej firmie. Już teraz budynek jest przygotowany do zamontowania jej. - Muszę się zastanowić i policzyć wszystko. Wydaje się, że to dobra propozycja - mówi Dylowicz. Prawdopodobnie mężczyzna zdecyduje się na kredyt i zakup kolektorów. Fundusz ma do podziału 300 milionów złotych na cały kraj. Pieniądze pochodzą z kar, jakie producenci energii muszą płacić NFOŚiGW za zbyt niską produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto