Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: uczniowie zawodówek pójdą na kursy

Paulina Korbut
Uczniowie ze Szkoły Zawodowej przy OSW w Bochni wzięli już udział m.in. w projekcie "Dać szansę"
Uczniowie ze Szkoły Zawodowej przy OSW w Bochni wzięli już udział m.in. w projekcie "Dać szansę" Archiwum
W powiecie bocheńskim jak w całym województwie, rusza pionierski program "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce". Dzięki niemu uczniowie szkół zawodowych i techników będą mieli szansę nabyć nowe umiejętności.

Wszystkie kursy poprowadzone w ramach projektu zakończą się certyfikatem, który jest uznawany przez pracodawców.

Jak podaje Magdalena Pałka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, z całego powiatu bocheńskiego udział w programie weźmie aż 375 uczniów z bocheńskich szkół: ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr3 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także dwie placówki z powiatu - zespoły szkół w Łapanowie i Dąbrowicy.

- Projekt jest największym i jednym z pierwszych przedsięwzięć tego typu w naszym kraju. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie kształcenia zawodowego, a także skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy " tłumaczy Pałka.

"Modernizacja kształcenia" ma potrwać aż do do grudnia 2014 roku. Już jednak widać pierwsze efekty programu w powiecie. Od października uczniowie w Zespole Szkół w Dąbrowicy uczą się języków obcych w nowoczesnej sali multimedialnej.

Stoliki ułożone są w okręgu, a przy każdym stanowisku są słuchawki. Dzięki temu uczniowie mogą jednocześnie słuchać różnych nagrań. To znacznie podnosi efektywność na... i ułatwia odpytywanie.

- W naszej szkole taka sala już jest i muszę przyznać, że efekty nauki są dużo lepsze - Mówi Teresa Jaszyńska, dyrektorka SOSW w Bochni.
Uczniowie Szkoły Zawodowej przy ośrodku wezmą udział w kursach: kelnerskim, florystycznym, rozwijających umiejętności informatyczne oraz w zajęciach wyrównujących z języka angielskiego.

- Dodatkowe godziny języka obcego na pewno się im bardzo przydadzą. Przecież na koniec uczniowie szkoły będą zdawać taki sam egzamin, jak ich rówieśnicy z innych szkoł - komentuje Jerzy Turek, wicedyrektora w SOSW.

Kursy w ramach programu modernizującego szkolenie zawodowe są organizowane dla małych grup - nawet dziesięciosobowych.
- Już do takiej grupy przyjedzie do szkoły szkoleniowiec. To bardzo dużo udogodnienie, bo uczniowie nie muszą jeździć do większych miast, jak to jest w przypadku praktyk zawodowych czy warsztatów - zaznacza Turek.

Z kolei Teresa Jaszyńska wskazuje na jeszcze jeden niezaprzeczalny plus.

- Udział w kursach z programu i późniejsze uzyskanie certyfikatu jest dla naszych uczniów ogromną szansą. Wielu z nich pochodzi z niezbyt zamożnych rodzin. Ich rodzice na pewno nie mogliby sobie pozwolić na taki wydatek - podkreśla dyrektorka.

Ciekawe kursy zaplanowano też w innych szkołach.
W "Mechaniku" uczniowie i uczennice będą mieli okazję ukończyć kurs kosmetyczny, a także podciągnąć się z informatyki, matematyki, języka angielskiego i niemieckiego.

Z kolei w "Budowlance" będą prowadzone dodatkowe zajęcia między innymi z matematyki, budownictwa i geodezji, języka angielskiego w branży drogowej.
W Zespole Szkół w Łapanowie odbędą się kursy tworzenia kosztorysu, obsługi kasy fiskalnej, projektowania stron www, diagnostyki pojazdów, obsługi tokarki oraz koparki.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na burmistrza Bochni
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**
Czołowe zderzenie ciężarówki z osobówką
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.
Wejdź na szumowski.euA może to Ciebie szukamy? Zostańmiss internetuwojewództwa małopolskiego**

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto