Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. W gminach regionu tarnowskiego powstanie 900 mieszkań dla młodych? Porozumienie samorządów z Krajowym Zasobem Nieruchomości

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wizualizacja budynku wielorodzinnego w Lusławicach, obecnie trwają roboty ziemne przy jego budowie
Wizualizacja budynku wielorodzinnego w Lusławicach, obecnie trwają roboty ziemne przy jego budowie arch. UM Zakliczyn
Samorządowcy z 13 gmin Małopolski, w tym z regionu tarnowskiego chcą, by na ich terenie powstały tanie mieszkania dla młodych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W sobotę w Bochni podpisano porozumienie o przystąpieniu do pilotażowego programu. Wśród sygnatariuszy byli m.in. burmistrz Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej czy Zakliczyna oraz wójtowie Borzęcina, Gnojnika, Trzciany i Wierzchosławic.

FLESZ - Jak się uchronić przed cyberpandemią

W sobotę (6.03.2021) w Bochni miała miejsce konferencja na temat rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. W jej trakcie przedstawiciele 13 samorządów podpisało porozumienie w sprawie utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej z Krajowym Zasobem Nieruchomości. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Na mocy porozumienia ma powstać Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Spółka będzie zajmowała się budową mieszkań na wynajem, dostępnych na preferencyjnych warunkach przede wszystkim dla ludzi młodych. Zgodnie z założeniem, będą to mieszkania dla tych, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają możliwość opłacania czynszu.

Do programu przystąpiły następujące samorządy: Bochnia (miasto), Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Korzenna, Proszowice, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wierzchosławice i Zakliczyn. W sumie na ich terenie ma powstać blisko 900 mieszkań dla młodych.

- Gminy do spółki mają wnieść aportem działki pod budowę bloków, a także 3 mln zł, które otrzymają z budżetu państwa. Lokatorzy mieszkań mogą z czasem stać się ich właścicielami poprzez spłatę wartości mieszkania. Dzięki wsparciu inwestycji środkami zewnętrznymi szacuje się, że wartość mieszkań będzie niższa o ok. 40 proc. od cen mieszkań w ofercie komercyjnej - wyjaśnia poseł Stanisław Bukowiec.

Lista gmin, które chciałyby przystąpić do programu, jest otwarta. Zgodnie z założeniem, do połowy kwietnia 2021 wszystkie gminy, będące stronami porozumienia, powinny podjąć uchwały o przystąpieniu do spółki. Gdy to nastąpi, zostanie ona formalnie powołana, a jako kolejny podmiot w jej skład wejdzie Krajowy Zasób Nieruchomości. W oparciu o nieruchomości oraz kapitał finansowy, jakie gminy wniosą do spółki, rozpocznie ona proces inwestycyjny.

W Bochni mają powstać dwa nowe budynki mieszkalne

Władze Bochni zdecydowały się przystąpić do programu budowy tanich mieszkań, aby zatrzymać odpływ młodych ludzi do wielkich miast.

- W tej chwili obserwuje się migrację młodych ludzi do większych miast. Zależy nam, żeby ich zatrzymać w Bochni, aby tutaj wybudowali swoje domy i mieszkania i tu się rozwijali - mówi Andrzej Koprowski z urzędu miasta w Bochni.

Nowe mieszkania planowane są przy ulicy Krzyżanowickiej i Na Buczków. Miasto ma tam swoje działki. - Na każdej z nich może powstać budynek na 10-12 mieszkań - precyzuje Koprowski.

Na razie nie wiadomo, kiedy pierwsi lokatorzy mieliby dostać klucze do nowo powstałych mieszkań. - Program jest pilotażowy i nie nabrał jeszcze do końca konkretnego kształtu, oczekujemy na ruchy rządu. Idea jest taka, że samorządy przekazują tereny, a rząd szuka inwestorów i wykonawców, którzy wybudują tanie mieszkania - kontynuuje urzędnik z bocheńskiego magistratu.
 

Zakliczyn planuje kolejne mieszkania dla młodych

Jedną z niewielu gmin w regionie, która przystąpiła do poprzedniego rządowego programu Mieszkanie+ jest Zakliczyn. W sumie dzięki niemu powstanie 70 mieszkań. Obecnie w Lusławicach w ramach programu Mieszkanie+ samorząd buduje 40 mieszkań dzięki dofinansowaniu z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Trwają już roboty ziemne.

- W kolejce po te mieszkania zapisało się 78 rodzin. Drugi budynek na 30 mieszkań powstanie w Paleśnicy, obecnie dopinamy finansowanie. Prace budowlane powinny ruszyć w trzecim kwartale - mówi burmistrz Dawid Chrobak.
 
Samorządowiec z Zakliczyna zdecydował się przystąpić również do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W kilku miejscowościach gminy ma już wstępnie wytypowane lokalizacje, ale na tym etapie nie chce zdradzać konkretów.

- Musimy to najpierw przedyskutować z radnymi oraz dokonać audytu tych nieruchomości. Jeśli zdecydujemy się na jedną miejscowość, powstanie 30-40 mieszkań, jeśli natomiast na dwie - powstanie 80-100 mieszkań - zapowiada Dawid Chrobak.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto