Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. W II LO powstały dwie klasy mundurowe o profilu policyjnym, młodzież szkoli się pod okiem policjanta

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W II LO powstały dwie klasy mundurowe o profilu policyjnym, młodzież szkoli się pod okiem policjanta
W II LO powstały dwie klasy mundurowe o profilu policyjnym, młodzież szkoli się pod okiem policjanta Starostwo Powiatowe w Bochni
Instytucje mundurowe, penitencjarne, inspekcje i straże, firmy ochroniarskie, a nawet detektywistyczne stoją otworem przed absolwentami klas mundurowych, jakie od niedawna działają w Bochni. Uruchomiło je II Liceum Ogólnokształcące. Młodzież szkoli się w nich w kierunku profilu policyjnego.

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

W II LO w Bochni powstały dwie klasy mundurowe o profilu policyjnym, młodzież szkoli się pod okiem zawodowego policjanta

Klasa mundurowa o profilu policyjnym została uruchomiona przy współpracy z policją w II LO w Bochni od września 2020 roku. Ponieważ zainteresowanie było ogromne utworzono dwie takie klasy. Co ciekawe, większość uczniów stanowią w nich dziewczęta.

Zgodnie z założeniem, uczniowie mają zapoznać się ze specyfiką zawodu policjanta oraz zdobyć teoretyczną i praktyczną na temat pracy w tej formacji. Oprócz kształcenia ogólnego, uczniowie klas mundurowych biorą udział w zajęciach z edukacji policyjnej. Prowadzi je asp. szt. Grzegorz Maj, czynny zawodowo policjant, szkoleniowiec w zakresie technik samoobrony i prewencji oraz trener judo.

W ramach zajęć młodzi ludzie poznają treści zawarte w programie nauczania, opracowanym przez Komendę Główną Policji w Warszawie. Uczniowie zdobywają wiedzę o organizacji i funkcjonowaniu policji, a także podnoszą sprawność fizyczną z elementami wyszkolenia specjalnego. W ten sposób przygotowują się do testu sprawności fizycznej i psychologicznej, jaki jest przeprowadzany dla kandydatów do służby w policji. Elementem programu nauczania jest stosowanie wybranych elementów samoobrony i technik interwencji, rozwijanie umiejętności strzelania, poznanie elementów policyjnego wyposażenia do służby, a w końcu nauka pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Bycie policjantem to misja, nie praca. Wymaga nie tylko konkretnych umiejętności i wiedzy, ale i charakteru: odwagi, poświęcenia, determinacji w działaniu, gotowości do służby społeczeństwu - mówi Edyta Mierzwińska dyrektor II LO w Bochni.

Porozumienie z komendantem policji w Bochni

Ostatnio starosta bocheński Adam Korta podpisał z Komendantem Powiatowym Policji insp. Jerzym Polczykiem porozumienie, zapewniające patronat nad klasą o profilu policyjnym.

Po ukończeniu kształcenia w klasie mundurowej uczniowie będą przygotowani teoretycznie i praktycznie do wzięcia udziału w rekrutacji do policji. Po zdaniu matury mogą kształcić się na uczelniach wyższych, wyższych szkołach policyjnych lub na kierunkach, związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym.

- Wierzę, że możliwości i warunki kształcenia w klasie mundurowej, jakie oferujemy i jakie stwarza to porozumienie, przyczynią się do zdobycia przez uczniów niezbędnej wiedzy, umiejętności i kompetencji, przez co pomogą spełnić marzenia o pracy w Policji lub innej formacji mundurowej - dodaje dyrektor.

- Staramy się, aby nauka w naszych szkołach, nie tylko była na wysokim poziomie, o czym świadczy m.in. popularny ranking Perspektyw czy udział młodzieży w licznych olimpiadach czy konkursach. Stwarzamy również nowe, atrakcyjne możliwości kształcenia. Dlatego w ostatnim czasie nowe kierunki, tj. klasa policyjna czy mechatronika. W tym roku również mamy nowe propozycje, na pewno powstanie klasa o profilu cyberbezpieczeństwo, a w Budowlance profil o specjalności dekarz - zapowiada starosta Adam Korta.

Po ukończeniu klasy mundurowej młodzież ma możliwość zdobycia zatrudnienia we wszelkich instytucjach mundurowych, prawnych, penitencjarnych, a administracja państwowej i publicznej, w inspekcjach i strażach, firmach ochroniarskich, detektywistycznych (po nabyciu praktyki), dozorujących i transportujących środki pieniężne. Po uzyskaniu wykształcenia pedagogicznego lub resocjalizacyjnego absolwenci klas mundurowych mogą pracować w schroniskach dla nieletnich, domach wychowawczych itp., a także w instytucjach profesjonalnego niszczenia dokumentów niejawnych.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto