Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia: wielka podwyżka ceny wody

Małgorzata Więcek-Cebula
Bochnianie cieszą się z tego, że woda jest lepszej jakości. Narzekają jednak na wysokość podwyżki i to, że to na nich przerzucono koszty modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody
Bochnianie cieszą się z tego, że woda jest lepszej jakości. Narzekają jednak na wysokość podwyżki i to, że to na nich przerzucono koszty modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody Małgorzata Więcek-Cebula
Z bocheńskich kranów od kilku miesięcy płynie czystsza woda. Jest też dużo smaczniejsza. Te pozytywne zmiany to pokłosie uruchomienia nowoczesnego Zakładu Uzdatniania Wody, który działa w oparciu o najbardziej wyśrubowane europejskie normy. - Mamy szczęście. To najnowocześniejszy zakład w Polsce, jeden z niewielu tego typu w Europie - podkreśla Zbigniew Rachwał, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Czytaj także: Scorpionsi dali czadu w Tarnowie. Na koncercie zjawiło się kilkanaście tysięcy fanów (ZDJĘCIA)

Te zmiany na lepsze od razu odczuli odbiorcy. Zachwyt minął jednak, gdy dostali nowe rachunki za wodę. Spółka podniosła dotychczasowe stawki. Prezes MPWiK zdaje sobie sprawę, że podwyżka jest spora, ale zmiany cen jednak broni. - To nie tylko wdrożenie nowego zakładu, to także zmiana sposobu uzdatniania wody i konieczność wprowadzenia nowych technologii i środków. Nie bez znaczenia są też koszty związane z budową nowej sieci i jej utrzymaniem - tłumaczy.

Mieszkańcy nie chcą słuchać tego typu tłumaczeń i pytają, dlaczego stawki za dostarczenie wody i odbiór ścieków wzrosły tak bardzo. Dla czteroosobowej rodziny mieszkającej w domku jednorodzinnym, która do tej pory, co dwa miesiące, płaciła rachunek w wysokości 200 złotych - to prawie 40 zł więcej. - To sporo w domowym budżecie, dlatego staramy się oszczędzać wodę, jak tylko możemy - mówi Maria Nosek z Bochni.

Krytycznie na temat podwyżki wypowiedzieli się bocheńscy radni. Głosowali przeciwko zmianom taryfy. Mimo ich sprzeciwu nowe stawki weszły jednak w życie na podtawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Wśród mieszkańców Bochni są jednak i tacy, którzy doceniając nową jakość wody płynącej z bocheńskich kranów i nie widzą większego problemu w podwyżce. - Długo czekaliśmy na to, aby woda była naprawdę dobra. Doceńmy teraz to, co mamy. Za jakość trzeba płacić - przekonuje ponadtrzydziestoletni mieszkaniec jednego z bloków w Bochni.

Budowa nowoczesnego Zakładu Uzdatniania Wody była realizowana przy wsparciu Unii Europejskiej. To olbrzymie zadanie pochłonęło kilkanaście mln euro. W ramach tej inwestycji został wprowadzony kilkustopniowy proces uzdatniania wody z wykorzystaniem dwutlenku chloru, ozonu zamiast chloru oraz filtracją wody na węglu aktywnym. Modernizacja zakładu podniosła też, niemal dwukrotnie, jego wydajność - do 200 litrów na sekundę.

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto