Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Za dużo schodów i szarego granitu, a za mało zieleni - rozmowa z architektem Adamem Kobielą na temat rewitalizacji centrum Bochni

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Architekt Adam Kobiela krytycznie ocenia rewitalizację centrum Bochni
Architekt Adam Kobiela krytycznie ocenia rewitalizację centrum Bochni archiwum KoArchitekci
O trwającej od jesieni 2018 roku i powoli zbliżającej się do końca przebudowie bocheńskiego śródmieścia rozmawiamy z Adamem Kobielą, architektem z pracowni KoArchitekci.

FLESZ - Cenne znaleziska archeologiczne w Bochni

Jak Pan ocenia nowy wygląd bocheńskiego Rynku?

To, co powstaje teraz na Rynku nie jest zgodne z moim odczuciem estetycznym i moją wiedzą na temat projektowania w przestrzeni publicznej. Przede wszystkim uważam, że niepotrzebnie zostały zrobione schody. Biorąc udział w pierwszych pracach komisji rewitalizacyjnej, wyrażałem opinię, że te schody powinny być zredukowane do minimum, natomiast powinno się przywrócić naturalną pochyłość Rynku, jaka miała miejsce przed jego przebudową z 1962 roku. Schody to nie tylko rzecz gustu, ale bariera architektoniczna dla osób niepełnosprawnych.

Zastępca burmistrza Robert Cerazy tłumaczy, że schody wprawdzie są, ale na Rynek można wjechać wózkiem z innych stron.

Pewnie, że można, ale mówi się od lat, że powinno się tak projektować, żeby barier architektonicznych było jak najmniej. Zresztą o tym mówi artykuł piąty prawa budowlanego. Jeżeli ktoś porusza się na wózku, szuka możliwie krótkie drogi, a nie ma zamiaru objeżdżać dookoła Rynek, który z jednej strony ma ok. 60 metrów. Problem powstanie nie tylko na osób niepełnosprawnych ruchowo, ale również dla matek z dziećmi. Małe dziecko, które jeszcze nie umie chodzić, też okresowo jest niepełnosprawne, bo wymaga opieki i wożenia na wózku. Tym bardziej utrudnienie stanowią wielkie, szerokie schody, które nie są wygodne do chodzenia. Po co ich aż tyle? Niegdyś w pracach komisji rewitalizacyjnej usłyszałem, że schody mają być szerokie, aby można się było na nich położyć. Nie wiem, kto chciałby się kłaść na schodach?

Jak Pan skomentuje asymetrię w północno-wschodnim narożniku?

Istne „dzieło sztuki”, ekierka razy przydatek, twórczość przez duże „tfu”. Można to było inaczej zaprojektować, można tam było zrobić jakieś załamanie, pseudoambonę, czyli nie łączyć tych schodów do szpica tylko wyciąć w nich wklęsły półłuk, czy coś w tym rodzaju. Można było na nim wyeksponować choćby ten obelisk z sentencją o pokoju, który stoi powyżej. Nie podoba mi się też monotonna szarość granitu. Jest on solidnym kamieniem budowlanym, ale można go łączyć z bazaltem czarnym, ciemnoróżowym, czy jakimiś innymi kamieniami ze zróżnicowanych złóż. Nie mówię o pstrokaciźnie, jak np. w Chrzanowie, ale lekkie zróżnicowanie innym kamieniem byłoby ciekawsze niż ta monotonna szarość, która z daleka przypomina kolor betonu.

Podobają się Panu nowo posadzone drzewa i krzewy?

Drzewa wsadzone w niewielkie otwory między kamieniami moim zdaniem nie mają racji bytu. W jaki sposób ma tam dochodzić woda? W dniu odbioru ta zieleń pewnie będzie ładna, ale w czasie upałów kamień mocno się nagrzewa. Przy temperaturze +30 stopni Celsjusza kamień będzie miał 40-60 stopni i będzie dodatkowo wysuszał grunt pod spodem. Korzenie, które zaczną się rozwijać, zostaną przecież spalone. Każdy specjalista od spraw zieleni powie, że powinna ona mieć trochę miejsca.

Czy rezygnacja z pomysłu przeszklenia ruin ratusza była słuszna?

Razem z Eligiuszem Dworaczyńskim wykonywałem badania architektoniczne reliktów ratusza i wyniki tych badań zostały opracowane. Później archeolog pan Paternoga odkrył więcej elementów, które miały funkcję handlową. Relikty ratusza miały być pokazane na płycie Rynku. Nie mamy jednak pewności co do jego dokładnego obrysu, bo w XIX i XX wieku te fundamenty były zostały przeorane wykopami pod urządzenia infrastruktury, jak np. wodociąg, kanalizacja. A zatem to, co odkryto, było w fazie tak szczątkowej, że trudno na tej podstawie robić rekonstrukcję ratusza.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto