Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bochnia:gotowanie, pamiętniki i medycyna ludowa

Małgorzata Więcek-Cebula
Spotkania, wystawy oraz koncerty organizowane przez bocheńskie muzeum zawsze  przyciągają tłumy
Spotkania, wystawy oraz koncerty organizowane przez bocheńskie muzeum zawsze przyciągają tłumy M.Wiecek-Cebula
Jakie przepisy znalazły się w pierwszej książce kucharskiej, wydanej przez nadwornego kuchmistrza hetmana Lubomirskiego, na co leczyli się mieszkańcy Bochni w XVIII wieku, czy też kim naprawdę był król Kazimierz Wielki. Na te pytania poznają odpowiedź wszyscy, którzy wezmą udział w zaplanowanym na ten rok Muzealnym Spotkaniach Czwartkowych.

- Tegoroczny program wypełnią tematy bardzo różnorodne. Kilka "okrągłych" rocznic związanych z dobroczyńcą Bochni, królem Kazimierzem Wielkim, jest dobrą okazją do przypomnienia w przeddzień 700. rocznicy jego urodzin zasług tego monarchy dla naszego miasta - zarówno potwierdzonych w źródłach historycznych, jak również przypisywanych mu przez tradycję i legendę - wyjaśnia Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
W tym roku przypada kilka doniosłych rocznic historycznych, które znajdą odbicie w wielu formach działalności muzeum.
- Jedną z nich będzie na przykład duża i ważna wystawa "Trzy polskie wiktorie. Grunwald 1410 - Bitwa Warszawska 1920 - Gdańsk 1980". Rocznicę zbrodni katyńskiej uczcimy, organizując "Czwartkowy Wieczór Pamięci". Z kolei podczas Muzealiów 2010 przypomnimy sylwetkę Antoniego Langera, twórcy bocheńskiej orkiestry salinarnej, od 130 lat wpisanej w miejscową tradycję górniczą - dodaje dyrektor muzeum.
Pierwsze z cyklu czwartkowych spotkań zaplanowano już 21 stycznia. Dr hab. Jarosław Dumanowski (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) opowie wówczas o pierwszej polskiej książce kucharskiej.

Z kolei 18 lutego Elżbieta Michałowska (I Liceum Ogólnokształcące w Bochni) zdradzi kulisy wypraw do Syrii, Jordanii i Libanu.
Na 18 marca zaplanowano wykład Anetty Stachoń (Muzeum Bochni), na temat medycyny ludowej zawartej w 5365 receptach.
29 kwietnia, Jan Flasza (Muzeum w Bochni) opowie natomiast o Królu Kazimierzu Wielkim i Bochni w świetle faktów, tradycji i mitów. Spotkanie zostanie zorganizowane w 700. rocznicę urodzin ostatniego z Piastów.

Ciekawie zapowiada się także spotkanie zaplanowane na 13 maja. Ks. Tadeusz Bukowski (Muzeum Diecezjalne w Tarnowie) opowie wówczas o najstarszym muzeum diecezjalnym w Polsce i nowych nośnikach informacji.

17 czerwca, Janina Kęsek (Muzeum w Bochni) podzieli się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat bocheńskich pamiętników.
19 września Iwona Zawidzka (Muzeum w Bochni) opowie o Bochni i bochnianach z I połowy ubiegłego wieku opisanych w pamiętniku Ani Aussenberg.
Jesienne spotkania też prezentują się interesująco.

7 października Maria Fiderkiewicz (Krakuszowice), wygłosi prelekcję na temat "Skrzypek na hałdzie. Sztuka plastyczna środowisk górniczych Górnego Śląska".
18 listopada Andrzej Pacuła (Bochnia) podzieli się informacjami na temat Piwnicy pod Baranami.

Tegoroczne "czwartki" zakończy 16 grudnia spotkanie z Danutą Krzysztofek, Jarosławem Frasiem (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce) oraz Markiem Materną, (Muzeum w Bochni), którzy zdradzą tajemnice placów miejskich w Wieliczce i Bochni.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto