Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bojówki kibiców wyszły na ulice. Pseudokibice zaatakowali manifestujących w Warszawie ZDJĘCIA, WIDEO 8.11

Red.
Pseudokibice zaatakowali manifestujących w Warszawie. Podczas piątkowego (30 października) protestu stołeczni policjanci zatrzymali kilkanaście osób, używając wobec agresorów m.in. granatów hukowych. Przy zatrzymanych policjanci znaleźli pałki, gazy obezwładniające i pirotechnikę. Dziś kibole Legii są już na wolności. Pseudokibice wychodzą na ulice w wielu miastach Polski. Część z nich uważa za słuszne postulaty demonstrujących w obronie praw kobiet, ale są też akty agresji. Pojawiają się nowe oświadczenia kolejnych grup kibicowskich. Zobacz zdjęcia i filmy w GALERII. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pseudokibice a Strajk Kobiet AKTUALIZACJA 4.11

Po atakach pseudokibiców Legii Warszawa głos zabrał Grzegorz Małecki - aktor, syn Anny Seniuk. W sobotę 31 października wystosował odezwę na Facebooku:

"To, co wydarzyło się wczoraj w Warszawie, przejdzie do historii jako dzień waszej hańby. Zaatakowaliście bezbronne kobiety. Uzbrojeni w pały, gaz i race wbiegliście w tłum i napier... kogo popadnie. Zaatakowaliście matki, żony, siostry, narzeczone, dziewczyny, córki, koleżanki, znajome i nieznajome. Ich rodziny i dzieci. Zaatakowaliście nastolatki i staruszki. Zaatakowaliście kobiety walczące o swoją godność".

W niedzielę 1 listopada odpowiedziała mu Legia Warszawa. "Czujemy złość, frustrację i wstyd, musząc tłumaczyć się z zachowań i postaw, wobec których jako klub i jako ludzie go tworzący, zdecydowanie się sprzeciwia" - napisali działacze stołecznego klubu, dodając bezradnie: "Wie Pan, że poza apelami i potępieniem nie możemy dużo więcej zrobić."

Cała odezwa Grzegorza Małeckiego i oświadczenie Legii Warszawa w galerii.

Kibole Legii już na wolności. "Czynny udział w zbiegowisku" 2.11

36 osobom zatrzymanym podczas piątkowego "Marszu na Warszawę" postawiono zarzuty i po przesłuchaniu zostały zwolnione z aresztu. Spośród nich 34 osoby usłyszały zarzut jedynie czynnego udziału w zbiegowisku, jedna została oskarżona o naruszenie nietykalności policjanta i znieważenia go, a tylko jedna osoba została oskarżona o udział w bójce. Jeden z uczestników ma również zarzut zniszczenia zabytku.

Te czyny są zagrożone "jedynie" karą do 3 lat więzienia, stąd decyzja o wypuszczeniu aresztowanych. Trwają poszukiwania innych uczestników zajścia, gdyż wielu udało się wmieszać w tłum i zbiec.

Pseudokibice atakują w centrum Warszawy 30.10

W centrum stolicy manifestowało ok. 100 tysięcy osób, protestujący napływali ze wszystkich stron. Pochody, które wyruszyły w piątek wieczorem z placu Zamkowego, z placu Zawiszy i spod Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkały się przy rondzie Dmowskiego. Doszło do pierwszych aktów agresji. Stołeczna Policja poinformowała o atakach pseudokibiców.

"Interwencje policjantów w rejonie Starego Miasta wywołały agresywne zachowania grup pseudokibiców, rzucających racami w kierunku innych ludzi i funkcjonariuszy. Policjanci użyli śpb w postaci siły fizycznej i granatów hukowych. Dotychczas zatrzymano kilkanaście osób" - czytamy na Twitterze.

W innym wpisie Policja poinformowała: "Policjanci podjęli zdecydowane działania wobec grup pseudokibiców, którzy zagrażali bezpieczeństwu innych osób, a także używali pirotechniki. Działania są prowadzone w rejonie Wisłostrady i ul. Karowej. Są pierwsze zatrzymania."

Przy zatrzymanych policjanci zabezpieczyli różnego rodzaju pałki, w tym teleskopowe, gazy obezwładniające oraz wyroby pirotechniczne.

Grupki osób ze środowisk pseudokibicowskich pojawiły się wśród zebranych ludzi także Na Placu Zamkowym. "Dążono do konfrontacji. Na miejscu działania natychmiast podjęli policjanci prewencji, skutecznie to uniemożliwiając" - twierdzi Policja.

W innych wypadkach nie udało się jednak zapobiec atakom, o czym świadczy poniższy film nagrany przez socjologa, przewodniczącego stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jana Śpiewaka.

Po godzinie 19 w stolicy konieczna była interwencja policji w rejonie ronda de Gaulle'a i Nowego Światu. Doszło do agresji pomiędzy dwoma grupami młodych ludzi. Rzucano różnymi przedmiotami, atakowano się fizycznie, używano pirotechniki. Atmosfera gęstnieje.

Na jednej ze stron na Facebooku pojawił się film pokazujący kiboli Legii Warszawa szykujących się do walki na ulicach w stolicy. "Legia w poszukiwaniu antify" - głosi podpis. Obejrzyj w GALERII.

Kibice na Śląsku biją protestującym brawa 31.10

Były jednak i inne zachowania. W sobotę 31 października podczas protestu w Gliwicach kibice oklaskiwali kobiety, co widać i słychać na poniższym filmie Łukasza Kohuta, europosła ze Śląska.

Piłkarscy kibice Wisły Kraków mocno podzieleni 30.10

W Krakowie do incydentu doszło w piątek 30 października. Na Rynku Głównym ktoś odpalił dwie race, a policja podejrzewa, że uczynili to pseudokibice.

"Delegacja Fanatyków Wisły Kraków patroluje swoje miasto" - takiej treści wpis pojawił się 29 października na stronie FB Armii Białej Gwiazdy.

W Krakowie na razie wśród kibiców toczą się gorące dyskusje na forach internetowych. W poniedziałek na stronie Armii Białej Gwiazdy pojawił się post, nawołujący: "Obroń swój miejscowy kościół". Z następującym uzasadnieniem: "Tu nie chodzi o to czy ktoś jest wierzący czy nie wierzący. Tu chodzi o obronę Naszej tradycji przed bolszewizmem."

Komentarze kibiców pod postem wcale jednak nie są jednoznaczne. Widać, że fani Wisły Kraków są mocno podzieleni w swoich przekonaniach i poglądach.

Jeden z fanów napisał:
"Kibice Wisły tylko za kobietami, za wolnością, za rozumem!",
inny:
"W ten sposób kibice Wisły zostaną włączeni w konflikt, który ich nie dotyczy! Kościół jest dla wszystkich, nie tylko księży",
kolejny:
"Pytanie jest zasadn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

XIX Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej "Caban Cup" w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bojówki kibiców wyszły na ulice. Pseudokibice zaatakowali manifestujących w Warszawie ZDJĘCIA, WIDEO 8.11 - Gazeta Krakowska

Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto