Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko, Bochnia: walka z dopalaczami czy wiatrakami?

Paulina Korbut
W Bochni działały dwa sklepy z dopalaczami, w Brzesku jeden. Wszystkie są od ostatniej soboty nieczynne
W Bochni działały dwa sklepy z dopalaczami, w Brzesku jeden. Wszystkie są od ostatniej soboty nieczynne Paulina Korbut
Wojtek sięgnął po dopalacze tylko jeden raz w życiu. - To było na jakiejś imprezie, kolega przyniósł, żeby spróbować - wspomina 20-latek z Bochni. Jak dodaje chłopak, tak źle nie czuł się jeszcze nigdy.

- Nie było żadnego "odlotu". Po jakimś czasie zaczął wymiotować. Czułem się okropnie, bolała mnie głowa. Nawet na drugi dzień nie mogłem się pozbierać - dodaje chłopak.

Wojtek miał mimo wszystko sporo szczęścia. W całej Polsce trafiają na oddziały toksykologiczne osoby, które zatruły się tymi "artykułami kolekcjonerskimi" - pod takim bezpiecznym sformułowaniem można je było bez problemu sprzedawać. Teraz walka z dopalaczami rozpoczęła się na dobre.

Decyzją z Decyzją Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego Przemysława Bilińskiego, zakazano produkcji oraz sprzedaży produktu o nazwie "Tajfun" oraz wszystkich podobnych wyrobów, które mogą poważnie szkodzić zdrowiu, a nawet powodować śmierć. Pracownicy terenowych sanepidów przeprowadzili przy asyście policjantów kontrole w sklepach, gdzie sprzedaje się te substancje. Tak było i w naszym regionie.

W Bochni działały do tej pory dwa sklepy. Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu i policjantom udało się jednak skontrolować tylko jeden z punktów. Drugi był w sobotę zamknięty.

- Stwierdziliśmy występowanie sześciu różnych produktów, które spisaliśmy. Policjanci szukali w tym czasie narkotyków - relacjonuje Stanisław Weiss, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni.

Jak dodaje Weiss, właściciel działające sklepu nie pojawił się w czasie kontroli. Obecne były tylko dwie ekspedientki, które twierdziły, że nie wiedzą, że sprzedają dopalacze.
O owocnej kontroli mogą mówić również funkcjonariusze z brzeskiej policji. Wraz z pracownikiem PSSE Brzesko, zatrzymano ponad 40 różnych preparatów w liczbie 348 opakowań.

- To były kadzidełka, mieszanki ziołowe, tabletki, kapsułki. Na niektórych z nich widniał napis "środek do czyszczenia kamienia", myślę jednak, że rozsądny rodzic nie dałby się nabrać na tę mistyfikację - komentuje Dariusz Krajcarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku.

W obu przypadkach pobrano próbki, które trafiły do laboratoriów. Dzięki badaniom będzie można ustalić, jaki jest faktycznie skład tych "artykułów kolekcjonerskich".

- Większość z nich na ulotkach miała bardzo mylące opisy. Badania z pewnością ujawnią prawdę - podkreśla Krajcarz.
Czy bocheńska i brzeska młodzież sięga po dopalacze? Zadzwoniliśmy do obu szpitali, aby dowiedzieć się czy w ostatnim czasie trafiały do nich osoby z objawami zatrucia tymi substancjami.

Zarówno doktor Adelina Skupiewska, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SP ZOZ Brzesko, jak i doktor Anna Kosturek, zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w bocheńskiej lecznicy, twierdzą, że takich przypadków nie było.
Czy oznacza to, że młodzi ludzie potrafią bawić się bez "wspomagania"?

- Ja widziałam dopalacze nie tylko na imprezach, ale i w szkole. Kiedyś w toalecie kilka dziewczyn pokazywało sobie jakieś tabletki. Ale nie wiem czy je zażywały - opisuje jedna z uczennic z Gimnazjum nr 2 w Bochni.

Pesymistyczne wnioski wysnuwa też Dariusz Krajcarz.
- Widziałem spore tłumy kłębiącej się na ul. Okocimskiej młodzieży. Ewidentnie czekali na to, jaki będzie wynik naszej kontroli i czy sklep zostanie zamknięty - wspomina powiatowy inspektor.

Zanim wejdzie w życie ustawa zakazująca handlu dopalaczami, samorządowcy myślą nad doraźnymi rozwiązaniami. W Brzesku odbyło się wczoraj spotkanie dyrektorów szkół, policji i burmistrza - w jego wyniku ma zostać opracowana wspólna strategia walki z problemem.

- Zmiany prawne są potrzebne, to nie ulega wątpliwości. Jednak jestem przekonany, że wkrótce dopalacze zejdą do podziemi - wyrokuje doktor Piotr Hydzik, zastępca ordynatora oddziału toksykologii i chorób wewnętrznych w szpitalu im. L. Rydygiera w Krakowie.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda
prawda o kryminalnej Małopolsce
www.kryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto