Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Chanuka, czyli żydowskie święto światła powraca do Brzeska. Spotkanie w niedzielę w RCKB [ROZMOWA]

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Anna Brzyska, prezes Stowarzyszenia "Pamięć i dialog. Wspólna historia"
Anna Brzyska, prezes Stowarzyszenia "Pamięć i dialog. Wspólna historia" Paulina Miś-Wiewióra
Rozmawiamy z Anną Brzyską, prezes Stowarzyszenia "Pamięć i dialog. Wspólna historia", na temat spotkania, jakie odbędzie się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku w niedzielę o godzinie 18.

FLESZ - Co składa się na cenę paliwa?

od 16 lat

Skąd pomysł wspólnego świętowania Chanuki w Brzesku?

Gdybyśmy zatrzymali się na brzeskim Rynku w okresie świętowania Chanuki 100 lat temu, to na pewno prawie w każdym oknie zobaczylibyśmy wieczorem palące się świece. Zawsze stawia się je na parapecie, żeby rozświetlały nie tylko - i nie tyle - nasz dom, lecz ciemność na zewnątrz. Właśnie o to chodzi w tym święcie, żeby dzielić się naszym światłem z innymi. Żydowskie święto świateł, rozpoczęło się wieczorem w minioną niedzielę, a w najbliższą niedzielę w RCKB odbędzie się celebrowanie ostatniego dnia Chanuki.

Co symbolizuje to święto?

Ponad 2000 lat temu w Świątynie Jerozolimskiej zdarzył się cud: oliwa, której powinno było starczyć na jeden dzień, paliła się w świątynnej menorze przez kolejnych osiem dni. To na pamiątkę tego wydarzenia religijni Żydzi zapalają świece w okresie Chanuki. Jednak to święto ma i uniwersalny wydźwięk: warto wierzyć, że nawet z najtrudniejszej sytuacji zdarzają się cuda, a światło jednak potrafi przepędzić ciemność.

Planują państwo brzeską Chanukę w kameralnym wymiarze.

Tak, ze względów pandemicznych przewidujemy w niej udział do 30 osób. Uroczystość poprowadzi Dina Feldman z Izraela, potomkini brzeskich Żydów. Poznałam ją w 2019 roku na konferencji w Lublinie. Większość jej przodków pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego, ale podczas rozmowy okazało się, że prababcia Diny, Chawa Drobner, urodziła się w Brzesku i była córką brzeskiego kupca Gimpla Drobnera i Scheindli z domu Malter. Na cmentarzu żydowskim w Brzesku przetrwała macewa pra-pradziadka Diny, Gimpla Drobnera, który zmarł w 1899 roku w wieku 82 lat. Dina zatem po raz pierwszy przyjedzie do rodzinnego miasta swojej prababci i kilku poprzednich generacji przodków, zobaczy grób prapradziadka Gimpla Drobnera i wprowadzi nas w świat Chanuki.

Co będzie w programie niedzielnego świętowania?

Najważniejszym elementem będzie zapalenie ostatniej, ósmej świecy chanukalnej, będą również wspomnienia o celebrowaniu tego święta w przedwojennym Brzesku, chasydzkie opowieści i pieśni chanukalne, gra w drejdel, a w końcu kosztowanie latkes (placków ziemniaczanych) i sufganijot (pączków). Celebrujmy razem zwycięstwo światła nad ciemnością. Chyba teraz jest to szczególnie potrzebne.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto