Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzesko. Parkometry stoją, ale nie wydają reszty

Małgorzata Więcek-Cebula
Józef Jaroszek był wczoraj zaskoczony faktem, że na parkingu przy ulicy Głowackiego w Brzesku pojawiły się parkometry
Józef Jaroszek był wczoraj zaskoczony faktem, że na parkingu przy ulicy Głowackiego w Brzesku pojawiły się parkometry Małgorzata Więcek-Cebula
W Brzesku zamontowano pierwsze parkometry. Urządzenia miały ułatwić życie mieszkańcom, a tymczasem przysparzają samych problemów.

Dorota Adamska z Jasienia przyjechała wczoraj po południu na zakupy do Brzeska. Samochód zostawiła jak zwykle na parkingu przy ulicy Głowackiego. Zaskoczyło ją, że był prawie pusty. Zwykle trudno było znaleźć na nim wolne miejsce postojowe. Szybko zrozumiała, skąd ta nagła zmiana. Od wczoraj parking ten został objęty płatną strefą i pojawił się przy nim jeden z sześciu parkometrów. Kobieta kupując bilecik błyskawicznie wykryła istotny mankament maszyny.

- Urządzenie nie wydaje reszty. To jakiś absurd. Przecież nie zawsze człowiek ma przy sobie wyliczone pieniądze - mówi pani Dorota.

Zaskoczony był również Józef Jaroszek. - Nawet nie ma informacji, że należy wrzucać określoną kwotę, bo inaczej reszta przepadnie - narzeka mężczyzna.

Tanie maszyny

Krzysztof Ojczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzesku, która wprowadziła rewolucję na brzeskich parkingach, przyznaje, że to faktycznie może być uciążliwe. - Ma to pewnie związek z tym, że zdecydowaliśmy się na zakup prostych urządzeń, które niewiele kosztowały. Te dużo bardziej rozbudowane miałyby pewnie funkcję wydawania reszty, ale coś za coś - zaznacza przewodniczący brzeskiej rady.

Mimo wszystko broni samego nowego systemu. - Za kilka tygodni będzie to normalność - przekonuje. - Do grudnia będą obowiązywały też karty parkingowe. Jeśli ktoś nie poradzi sobie z obsługą parkometru albo nie będzie miał drobnych, zawsze może kupić kartę.

W ten sposób, jak podkreśla, miasto dołączyło do grona cywilizowanych miast. - Chyba tylko w Brzesku i Bochni (w tym mieście nadal opłaty przyjmują parkingowi przyp. red.) należność jest pobierana w tradycyjny sposób - zauważa Ojczyk.

Obejmą 600 kopert

Docelowo w całym Brzesku stanie 14 parkometrów. Pierwszych sześć działa przy pl. Zwycięstwa, Żwirki i Wigury, Targowym, św. Jakuba, Kazimierza Wielkiego (za domem nauczyciela) i na ul. Głowackiego (naprzeciwko Urzędu Miasta).

Montaż kolejnych przewidziano na przyszły rok. Wszystkie będą obsługiwały w sumie 600 miejsc postojowych. Wprowadzenie zmian to odpowiedź na sugestie samych mieszkańców, którzy mieli problemy z zakupem kart. Kłopoty i to niemałe miał także samorząd z odzyskaniem należności za ich sprzedaż od prywatnej firmy, która zajmowała się w mieście strefą płatnego parkowania. Bywało, że musiał je egzekwować przed sądem.

Płatne parkowanie w Brzesku

Poniedziałek - piątek: godz. 9-17
Sobota: godz. 9-14
Pierwsze 60 minut - bezpłatne
30 min - 1 zł
1 godzina - 2 zł
Kolejne 30 min - 1 zł
Bilet dzienny - 10 zł

Wprowadzenie nowego systemu parkowania w Brzesku to wydatek 175 tys. zł.
Utrzymanie dotychczasowego kosztowało miasto około 150 tys. rocznie (koszt wydruku kart i prowizja dla właścicieli punktów, którzy je sprzedawali). W ciągu roku na parkingach miasto zarabia około 900 tys. zł.

W Tarnowie parkomaty zostały zamontowane w listopadzie 2013 roku.
Przed godz. 9 rano i po 16 pozostawienie auta w centrum jest darmowe. Bezpłatne jest też parkowanie w soboty i niedziele. W tygodniu za pierwszą godzinę nie trzeba płacić przed przychodnią na ul. Curie, a także na ul. Kościuszki obok ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bochnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto